english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ordynacja w Poznaniu

W dniu 25 kwietnia 2010 r., w niedzielę Jubilate, w poznańskim kościele Łaski Bożej odbyła się ordynacja 2 magistrów teologii: Dawida Barona i Wojciecha Płoszka. Była to pierwsza ordynacja w tej niedawno wybudowanej przez poznańską parafię świątyni.
Aktu ordynacji dokonał zwierzchnik Kościoła ks. bp Jerzy Samiec w asyście - odpowiednio - ks. bp. Michała Warczyńskiego i ks. radcy Jana Badury oraz ks. Alfreda Figaszewskiego i ks. Tadeusza Raszyka. W kazaniu skierowanym do ordynowanych, Biskup Kościoła zwrócił uwagę na smutny kontekst wydarzeń ostatnich dwóch tygodni i wskazał na służebny wymiar posługi duchownego. W krótkim rozważaniu i słowach podziękowania młodzi duchowni ukazali swoją drogę do służby w Kościele, wskazali swych przewodników wiary oraz doświadczenia religijne, które doprowadziły ich do podjęcia studiów teologicznych, a następnie decyzji o chęci bycia księdzem. Nabożeństwo uświetnił występ połączonego chóru parafii w Poznaniu i Bydgoszczy oraz piękna gra organowa Małgorzaty Raszyk-Kopczyńskiej.
    
W nabożeństwie wzięło udział liczne grono duchownych luterańskich i ekumenicznych, studentów teologii oraz wielu gości, który przybyli na ordynacyjne nabożeństwo z Trójmiasta, Śląska i Pomorza.
  
 

Ks. Dawid Baron (przyjął po ślubie nazwisko żony) pochodzi z parafii w Pszczynie, jego ojcem jest pszczyński proboszcz ks. radca Jan Badura. Ks. D. Baron studiował w Uniwersytecie Śląskim, filia w Cieszynie oraz w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Był katechetą w Cieszynie i Katowicach, a przedordynacyjne praktyki odbywał w Częstochowie i Sopocie. Z dniem ordynacji został skierowany do służby jako wikariusz parafii Gdańsk z siedzibą w Sopocie.

  
ks. Dawid Baron                        ks. Wojciech Płoszek
Ks. Wojciech Płoszek pochodzi z parafii w Bydgoszczy, jego dziadkiem jest nestor polskiego duchowieństwa - ks. Alfred Figaszewski. Ks. W. Płoszek studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktykę odbywał w Sopocie i Poznaniu. Z dniem ordynacji został skierowany do służby jako wikariusz parafii Poznań.
   

opr. ks. MH, foto: Jadwiga Badura