english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Porządki na cmentarzu w Białasach

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Płocku we współpracy z Nieformalną Grupą Historyczną "Ultima Thule" z Sierpca prowadzi prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim w Białasach (gm. Szczutowo, powiat Sierpc).
  
 
 
Teren nieużywanego od czasów II wojny światowej cmentarza jest odnawiany w ramach projektu "Przyszłość - Przeszłości - renowacja cmentarzy ewangelickich Ziemi Sierpeckiej", realizowanego przez Nieformalną Grupę Historyczną z Sierpca. Środki na renowację naszych nekropoli przyznano w ramach konkursu pod nazwą "Kultura Bliska 2010", zorganizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie. Członkowie Grupy "Ultima Thule", której przewodniczy prezes Tomaszem Kowalskim (współpracował z warszawską parafią Św. Trójcy przy projekcie uporządkowania cmentarza w Osówce k/Sierpca) zostali beneficjentami grantu na projekt renowacyjny.
   

 
Parafia w Płocku od zeszłego roku współpracuje z różnymi środowiskami, mając na celu zachowanie naszego dziedzictwa wyznaniowego. W zeszłym roku teren nekropolii sprzątali i poddawali renowacji harcerze, którzy wędrowali przez Ziemię Sierpecką w ramach Rajdu Grunwaldzkiego. W Białasach młodzież harcerska zapoznała się z historią ewangelicyzmu w Polsce i na Mazowszu w ramach zajęć, które prowadził Tomasz Kowalski z Sierpca.
W tym roku prace porządkowe i renowacyjne prowadzi młodzież z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków ze Szczutowa ze swoim opiekunem nauczycielem historii J. Kapuścińskim.
 
 

Prace renowacyjne potrwają póki pogoda pozwoli jesienią, a zakończenie prac i oficjalne otwarcie cmentarza po odnowieniu planowane jest na wiosnę.
 
ks. Artur Woltman