english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rozpoczął się Adwent

W niedzielę,28 listopadarozpoczął się Adwent Roku Pańskiego 2010.

Jednocześnie został otwarty w ten sposób nowy rok kościelny, kolejny etap na chrześcijańskiej podziałce czasu.


Adwent to czas refleksji i wewnętrznego skupienia. Już w IV wieku ustalono, że pierwszy dzień Adwentu przypada w niedzielę, cztery tygodnie przed 25 grudnia i rozpoczyna sie też wtedy nowy rok kościelny.
 

W liturgii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego myśl adwentowa obecna jest podczas nabożeństwa z Sakramentem Komunii Świętej. Przed modlitwą Ojcze Nasz ksiądz zmawia kolektę, którą kończy słowami: "Na Jego [Chrystusa] powtórne przyjście czekamy i wraz z całym Kościołem wołamy: Przyjdź rychło, Panie." Zbór odpowiada: „Przyjdź, Panie Jezu”.

Również w modlitwie po Słowach Ustanowienia podkreślany jest adwent: „Wspominając zbawczą śmierć i mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie oczekujemy na Jego przyjście w chwale.” Teksty tych modlitw podkreślają, że Kościół, szczególnie zaś podczas Dziękczynienia (Eucharystii), z utęsknieniem wypatruje swojego Pana aż przyjdzie w chwale.

 
W czasie adwentu odprawiane są wparafiach ewangelickich tygodniowe nabożeństwa adwentowe. Nakrycia ołtarzowe mają fioletowy kolor. Podczas liturgii wstępnej po Kyrie zamiast Chwała na wysokościach Bogu, ksiądz intonuje hymn Benedictus: „Błogosławiony niech będzie Pan, iż nawiedził i odkupił lud swój”, natomiast Zbór odpowiada: „Prostujmy swoje drogi, Adwentu nadszedł czas, Bóg daje pokój błogi, Bóg Chrystus wzywa nas i mówi: Idę już. Przyjdź, Panie, przyjdź wołamy. Otwarte już serc bramy, w nich dary swoje złóż.”


 

Czy wy, ewangelicy, macie też wieniec adwentowy?


Na drodze Adwentu znajdziemy wiele znaków i symboli. Jednym chyba z najbardziej charakterystycznych znaków czasu Adwentu jest wieniec adwentowy.

Pierwszy wieniec adwentowy zawisł w Hamburgu w grudniu 1839 roku w sali modlitw Raues Haus, ewangelickiego ośrodka dla sierot z biednych dzielnic Hamburga. Ten zwyczaj znany jest już więc od ponad 160 lat. Na zielonym wieńcu umieszcza się 4 świece, które zapalane kolejno w następujące po sobie niedziele są znakiem czuwania i gotowości na przyjście Jezusa.

Wieniec adwentowy posiada bogatą symbolikę: światło, zieleń i krąg, które oznaczają społeczność oczekującą w miłości i radości na przyjście Pana. Te cztery tygodnie Adwentu to dobra szkoła czekania.

Jak wyżej już wspomnianoz wieńcem wszystko zaczęło się w Hamburgu, jeszcze w XIX wieku. 12 września 1833 roku ewangelicki duchowny, teolog i działacz społeczny z Hamburga, ks. Johann H. Wichern (1808-1881) otworzył w swym rodzinnym mieście wspomnianą szkołę-przytułek dla sierot. Ks. Wichern zasłynął później z organizowania tzw. misji wewnętrznej w Kościele ewangelickim i stworzył wiele podobnych do tej hamburskiej instytucji.

Ks. J. Wichern bardzo troszczył się o wychowanie swych podopiecznych. Chciał, aby dzieci czuły się jak w rodzinie. W Adwencie 1839 roku wpadł na pomysł, aby zmienić wystrój sali i wprowadzić nastrój sprzyjający modlitwie. Sporządził zatem szczególny wieniec. Na obrzeżu koła o średnicy 2 metrów umieścił 24 małe świeczki. Każda miała być zapalana w kolejny zwyczajny dzień Adwentu. Wokół tego wieńca podopieczni ks. Wicherna gromadzili się codziennie na wspólne spotkania, modlitwę i śpiew. Początkowo ozdabiano zielenią tylko ściany sali, a później zamiast ścian przystrajano wieniec.

Pomysł ks. Wicherna został przeniesiony do innych miast w Niemczech. W Adwencie wokół wieńca głoszono adwentowe rozważania, gromadzili się ludzie słuchać poselstwa o nadchodzącym Zbawicielu. Przy wieńcu spotykała się rodzina, aby się modlić i śpiewać adwentowe pieśni. Po czasie ks. Wichern zmienił trochę wygląd wieńca. Zamiast 24 świec umieszczał tylko cztery, oznaczające cztery niedziele Adwentu.

Zwyczaj sporządzania wieńca adwentowego w kościołach i w domach rozprzestrzenił się bardzo szybko w całych Niemczech, szczególnie na północy tego kraju. W latach 20 ubiegłego stulecia zwyczaj ten zadomowił się również wśród katolików. A potem podbił Europę i cały świat. I to tak bardzo, że dziś można usłyszeć w szkole pytanie zaciekawionej nauczycielki do sympatycznej uczennicywyznania ewangelickiego: Czy wy, ewangelicy, macie też wieniec adwentowy?

Dziś wykonany jest z zielonych gałązek świerkowych, sosnowych lub jodłowych ma kształt koła, na którym zostają osadzone 4 świece: symbol czterech niedziel Adwentu. Płomienie tych świec, zapalanych kolejno w poszczególne niedziele, przypominają nam o tym, że Pan jest już blisko! Wieniec adwentowy stoi w domach, bywa wieszany lub ustawiany w naszych kościołach i jest symbolem całej społeczności parafialnej, oczekującej w radości spotkania z Chrystusem.

Dawny zwyczaj 24 symboli na wieńcu adwentowym zachował się w … kalendarzu adwentowym. Dobrze znają go dzieci. To plansza z okienkami na każdy dzień grudnia, kryjąca w każdym dniu jakąś słodką niespodziankę.

Pierwsze takie kalendarze powstały w Niemczech w latach dwudziestych XX wieku, a od 50 lat zwyczaj ten przyjął się z powodzeniem również w wielu innych krajach. Największy kalendarz adwentowy znajduje się w centrum miasteczka Gengenbach na południu Niemiec - w 24 oknach historycznego Ratusza ukryte są bożonarodzeniowe obrazy.

Kalendarz Adwentowy 2010

 

Na czas tegorocznego adwentu Wydawnictwo Augustana zaproponowałokolejny raz (ito w dodatku w dwóch wersjach językowych - po polsku i po słowacku) szczególną książkę - KALENDARZ ADWENTOWY 2010.

 
Do przejścia czasu Adwentu z tym wydawnictwem tak jesteśmy zachęcani:

Zbliżający się adwent to szczególny czas przygotowań i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W tych przygotowaniach ma pomóc Kalendarz adwentowy. Książka przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, podpowiada, co robić, aby adwentowe dni stały się czasem życzliwości, bliskości i spotkań z drugim człowiekiem. Zachęca do spędzania czasu w rodzinnym gronie, proponując interesująco podane wiadomości biblijne, rozmaite ciekawostki dotyczące adwentu i świąt, łamigłówki, zadania do wykonania oraz opowiadania, które przypominają i przybliżają historię narodzenia Zbawiciela. Gra planszowa dla całej rodziny oraz specjalny kalendarz, pozwalający pamiętać o rocznicach i świętach najbliższych, to miłe akcenty, które pozwolą niecodziennej, świątecznej atmosferze zagościć w państwa domach na dłużej.

INNY ADWENT

Adwent (z łac. adventus czyli przyjście) jest oczekiwaniem na czas powtórnego przyjścia Chrystusa i przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia. Dziś okres przedświąteczny częściej kojarzy się z zabieganiem, zakupami i wieloma, w gruncie rzeczy nieistotnymi, przygotowaniami niż z wyciszeniem i refleksją związaną z oczekiwaniem. Dlatego Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) od kilku lat promuje akcję Inny adwent, która na przekór współczesnym trendom podkreśla istotę i znaczenie adwentu oraz zwraca uwagę na sposób jego przeżywania, akcentując duchowość jako ważną sferę życia każdego człowieka.

Organizatorzy zachęcają uczestników do dzielenia się sposobami przeżywania tego szczególnego czasu, deklarowania swoich postanowień i dyskusji na forum. Na stronie akcji można także znaleźć odpowiedź na pytanie: W jaki sposób można przeżywać adwent?, oraz impulsy, które mają pobudzać do adwentowej refleksji i inicjować zmiany w sposobie jego przeżywania.

Tegorocznej edycji akcji, która wystartowała 22 listopada 2010 r. (na sześć dni przed niedzielą, 28 listopada, rozpoczynającą adwent), towarzyszy hasło „Zmień zwykły na inny”.

Akcja "Inny adwent" jest częścią szerszego projektu przygotowanego przez CME, pod nazwą „Prawdziwe święta”, którego celem jest podkreślenie duchowego aspektu świąt oraz jego promowanie. Wejdź na http://www.innyadwent.pl/. Odkryj na nowo sens oczekiwania.