english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Biblii w Szczecinie

W dniach 15-17 października 2010 r. zorganizowano – po raz pierwszy w Szczecinie – Ekumeniczne Święto Biblii. Była to wspólna inicjatywa kilku kościołów chrześcijańskich w tym mieście. Święto już dwa tygodnie wcześniej zapowiadał koncert w katedrze św. Jakuba, w czasie którego zaprezentowano oratorium J. F. Händla „Mesjasz” w wykonaniu ewangelickiego chóru z Hamburga-Neuengamme i orkiestry Zamku Książąt Pomorskich.

 
Święto zainaugurowało kilkugodzinne czytanie Pisma Świętego na deptaku Bogusława. Rozpoczęli je duchowni różnych Kościołów, a następnie funkcję lektorów przejęli świeccy.
 

 
Czytanie Ewangelii Łukasza cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów, rozdano również ponad 1000 ulotek z programem Święta przechodniom. Wieczorem w rzymskokatolickiej bazylice Jana Chrzciciela odbył się koncert Beaty Bednarz.
 
W sobotę otwarto wystawę w Książnicy Pomorskiej: „Biblia w zbiorach Książnicy”. Zaprezentowane zostały jedne z najcenniejszych zbiorów tej biblioteki: ręcznie pisana Biblia Vulgata z przełomu XIII i XIV w., stare druki Biblii różnych wyznań chrześcijańskich w wielu językach (od XVI do XVIII w.), współcześnie wydane Biblie dla dzieci, a także Tora.
 
Następnie, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się panel dyskusyjny „Ekumeniczny przekład Pisma Świętego”. Rozpoczął się on od koncertu ekumenicznego chóru Pomerania Ensemble. W panelu wzięli udział: dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs (Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz bibliści: z Uniwersytetu Szczecińskiego ks. prof. Jan Flis (Kościół Rzymskokatolicki), z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie prof. Kalina Wojciechowska (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i dr Jerzy Ostapczuk (Kościół Prawosławny) oraz z Warszawskiego Seminarium Teologicznego ks. dr Leszek Jańczuk (Kościół Zielonoświątkowy).
 

 
Uczestnicy panelu mogli wysłuchać interesującej rozmowy prelegentów na temat zasad tłumaczenia tekstu oryginalnego, trudności związanych z różną konfesją biblistów, wskazano kilka konkretnych fragmentów, które sprawiały wiele problemów translatorskich.
 
Na zakończenie dnia duchowni ekumeniczni wzięli najpierw udział w mszy w pierwszą rocznicę śmierci arcybiskupa szczecińsko-kamińskiego, abp. Mariana Przukuckiego. Zaraz po zakończeniu rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickiej Bazylice Archikatedralnej.
 

 
Kazanie wygłosił arcybiskup Andrzej Dzięga, słowa pozdrowienia wypowiedzieli: Małgorzata Platajs, bp Mieczysław Czajko (Kościół Zielonoświątkowy), ks. Sławomir Sikora (Kościół Ewangelicko - Augsburski). Na koniec wystąpił chór „Cantore Gospel” ze Stargardu Szczecińskiego.
 
Ekumeniczne Święto Biblii było kolejną cenną inicjatywą Kościołów: protestanckich, rzymskokatolickiego i prawosławnego. Już rozpoczęły się rozmowy w sprawie przyszłorocznych działań ekumenicznych.
 
xsjs