english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Pieśni w Koszalinie

7 i 8 maja 2010 r. parafia w Koszalinie stała się stolicą diecezjalnego śpiewania. Powodem, dla którego przybyły tu chóry z całej Diecezji Pomorsko – Wielkopolskiej był XXIV Diecezjalny Zjazd Chórów oraz 10. rocznica działalności chóru w koszalińskiej parafii.

 
 
Zjazd rozpoczął się w piątek, w nadmorskich Łazach, gdzie w jednym z ośrodków turystycznych przygotowano dla uczestników grilla i poczęstunek oraz występy młodzieży artystycznej z Koszalina. Zabawa przy ognisku, być może trwałaby dłużej, ale następnego dnia uroczystym nabożeństwem, odprawionym wspólnie przez: bp. Michała Warczyńskiego, ks. Janusza Staszczaka, ks. Jerzego Molina oraz ks. Nadradcy Christopha Ehrichta z Greifswaldu rozpoczęto dzień drugi obchodów Jubileuszu. Ks. nadradca Ch. Ehricht zaproponował w imieniu Konsystorza Kościoła Meklemburgii - Przedpomorza współpracę chórów naszych diecezji. Propozycję zorganizowania wspólnego Święta Chórów Ewangelickich z Polski, Niemiec i Szwecji w przyszłym roku w Koszalinie przyjęto gromkim aplauzem.
 

 
Po nabożeństwie wystąpiły kolejno chóry z Sopotu, Torunia, Koszalina, Bydgoszczy, Kalisza (najstarszy chór w diecezji) oraz Rypina. Choć włoskie słowo „concerto” oznaczało konkurencję, wręcz walkę – tym razem, jak ogłosił to w swoim werdykcie bp Warczyński – zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy, którzy w koncercie finałowym razem zabrzmieli jako śpiew diecezji. Na koniec połączone chóry odśpiewały trzy pieśni dedykowane bp. Warczyńskiemu, który dbał o dobre warunki działania chórów w diecezji. Po koncercie przygotowano poczęstunek w salach parafialnych, rozpoczęty wniesieniem jubileuszowego tortu. Podzielili go wspólnie bp Warczyński oraz dyrygent, Maria Dąbrowska.
Jak wspomniano - chór koszalińskiej parafii obchodzi 10. lecie powstania i aktywnej działalności.
 
 
Inicjatorem jego założenia był proboszcz, ks. Janusz Staszczak, który też cały czas skutecznie zabiegał o zapewnienie mu materialnych podstaw działania. Jego staraniem pozyskano dla parafii m. in. organy piszczałkowe, koncertowej wartości. Od początku działania chóru i do dziś opiekę artystyczną sprawuje Maria Dąbrowska, która jest też jego dyrygentką. Dzięki Niej chór stale rozwija się wokalnie i powiększa swój repertuar. Małżeństwo Dąbrowscy to znani w Koszalinie muzycy oraz pedagodzy.
  

Romuald Długosz (tekst i zdjęcia)