english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Reformacji w mediach

Święto Reformacji w tym roku wypada w niedzielę. To dobra sposobność, aby właśnie w ten podwójnie świąteczny dzień udać się na nabożeństwo do kościoła.
 
Jednak nie zawsze jest to możliwe, a czasem nabożeństwa tego dnia odbywają się też w godzinach popołudniowych czy wieczornych.
 
Za pomocą przekazu telewizyjnego w tym roku możemy bezpośrednio uczestniczyć w nabożeństwie reformacyjnym, które zostanie nadane z kościoła ewangelickiego Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. O 10.00 rozpoczyna się w Programie Drugim Telewizji Polskiej bezpośrednia relacja z tego uroczystego nabożeństwa. Kazanie wygłosi zwierzchnik Diecezji Katowickiej, bp Tadeusz Szurman. Podczas nabożeństwa zostana wręczone również nagrody tegorocznej edycji Śląskiego Szmaragdu.
 
Nabożeństwo z Katowic będzie również bezpośrednio transmitowane przez Radio Katowice.
 
Trochę wcześniej, w niedzielny poranek będzie kolejna możliwość wysłuchania nabożeństwa reformacyjnego. O 8.00 rozpoczyna sie bowiem retransmisja nabożeństwa z okazji Święta Reformacji, które zostało nagrane 4 października br. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie w ramach tradycyjnych, organizowanych w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, nabożeństw ekumenicznych. Kazanie wygłosił Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego ks. Marek Izdebski. W liturgii wstępnej, oprócz proboszcza parafii ks. Marcina Kotasa, wziął czynny udział ks. dziekan Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego, prezes Warszawskiego Oddziału PRE.  
 
Wszyscy ci, którzy posiadają odbiorniki telewizji satelitarnej będą mogli również zobaczyć, jak świętują Reformacje luteranie z innych krajów. Transmisje nabożeństw planowane są w następującychy terminach:
 
- 9.00 - Telewizja Słowacka STV 2 - nabożeństwo z Bardejova, a po nim o godz. 10.35 program "Sola gratia" o historii Reformacji na Słowacji
- 10.00 - Telewizja Niemiecka ARD - nabożeństwo z kościoła św. Piotra z Woerlitz w Saksonii - Anhalt
- 10.00 - Telewizja Słowenii - TV Slovenija 1 - nabożeństwo z Moravskich Toplic; kazanie wygłosi bp G. Erniša
- 11.00 - Telewizja Węgierska MT 1 - nabożeństwo reformacyjne z kościoła ewangelickiego w Budapeszcie; kazanie wygłosi zwierzchnika Kościoła bp J. Itzés
 
***
 
Oprócz nabożeństw w mediach pojawią się również inne programy, gdzie zostaną poruszone różne aspekty Święta Reformacji i kolejnego dnia - Pamiątki Umarłych.
   

W niedzielę o godz. 13:00 telewizja Religia.tv wyemituje program z cyklu „Piąta strona nieba”, w którym przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, a także judaizmu i islamu dyskutować będą m.in. o śmierci, przemijaniu, symbolach religijnych i relacja między religiami. W programie udział weźmie m.in. ks. radca Piotr Gaś, proboszcz parafii Św. Trójcy w Warszawie. Ks. P. Gaś wystąpi również w audycji Pierwszego Programu Polskiego Radia „Niedziela z Jedynką”, w którym opowiadać będzie o pokucie i spowiedzi w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (między 14.00-18.00).

  
Natomiast na antenie Radia Euro (dawny Program Czwarty Polskiego Radia oraz b. Radio Bis), Dariusz Bruncz z warszawskiej parafii Świętej Trójcy mówić będzie o Reformacji, Kościele i konwersjach z perspektywy ewangelickiej. Audycja „Nocne Czaty” rozpoczyna się o 23:00 i poprowadzi ją red. Mikołaj Foks.
 
***
 
Jeżeli Czytelnicy tej strony posiadają informacje jeszcze o innych nabożeństwach czy programach emitowanych przez różne media z okazji Święta Reformacji - będziemy wdzięczni za podzielenie się tą wiedzą z pozostałymi czytelnikami.
Prosimy o informację - bezpośrednio pocztą elektroniczną na adres luteranie@luteranie.pl lub poprzez wpis w formularzu kontaktowym ze strony głownej luteranie.pl. Dziekujęmy.