english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Trudne relacje w domu, pracy i Kościele

O trudnych relacjach, w sobotę 23 października 2010 r. w budynku parafii ewangelickiej w Skoczowie, będą rozmawiali uczestnicy Konferencji dla mężczyzn. Temat omówiony zostanie w trzech obszarach: rodziny, pracy i Kościoła, przez trzech wykładowców: Marka Cieślara, Korneliusza Glajcara oraz Macieja Oczkowskiego. Wykładowcy chcą dać mężczyznom impuls do rozmów, które będą toczyły się po wystąpieniach.

– Relacje w rodzinie są złożone, bo zmieniły i wciąż zmieniają się warunki, okoliczności w których przychodzi funkcjonować mężom, ojcom (podobnie jak żonom, matkom). Ze względów ekonomicznych w większości polskich rodzin zawodowo pracują oboje małżonkowie. Coraz częściej zdarza się, że żony zarabiają więcej. Na relacje z dziećmi duży wpływ ma rewolucyjny rozwój informatycznych sieci komunikacyjnych (Internet, Gadu gadu, Skype, Nasza klasa, Facebook). Dzieci i młodzież całe godziny spędzają w rzeczywistości wirtualnej (z resztą czasem ich ojcowie i matki też), więc na relacje w „realu” jest coraz mniej czasu. Narzekano, że rodzinne kręgi zamieniły się w półokręgi wpatrzone w ekran telewizora, teraz problemem staje się rozdrobnienie rodziny na jednostki odizolowane od siebie ze względu na samotne przesiadywanie przed komputerem. Jednak, nigdy nie było łatwo. Relacje w rodzinach, które znamy z kart Biblii, a więc żyjących przed kilkoma tysiącami lat, też dalekie były od sielanki – wprowadza w temat Marek Cieślar, dziennikarz, redaktor luterańskiego programu radiowego „Po prostu”.

Budowanie relacji wymaga czasu, podtrzymywanie jej także, a problemem, który dotyka ludzi w XXI wieku jest jego brak. Nasze życie to wyścig, w którym łatwo stracić z oczu cel. Łatwo także wpaść w pułapkę konsumpcji i źle rozumianej elastyczności.
– Ważne, by mężowie i ojcowie uświadomili sobie, że relacji w domu nie można zaniedbać, że są ważniejsze niż te poza domem (ważniejsze niż praca!). Teoretycznie – wiemy o tym, w codziennej praktyce – delikatnie mówiąc, zawodzimy. Jak to zmienić? Czy potrafimy sobie wzajemnie pomóc, coś podpowiedzieć, skorzystać z pomysłów, doświadczeń innych?  O tym chcemy i musimy rozmawiać –  podkreśla Marek Cieślar.

Jeśli twoje relacje w domu, pracy, czy w Kościele są dla Ciebie trudne i chciałbyś to zmienić – weź udział w konferencji. Zaproś na nią kolegę z pracy, brata, szwagra, ojca lub wujka, członka Twojej rady parafialnej. Posłuchajcie i porozmawiajcie – znajdźcie rozwiązanie!

Gabriela Glajcar

Bilety (w cenie 30 zł) do nabycia:
Księgarnia „Warto” w Cieszynie, ul. Wyższa Brama 29, tel. 33 852 36 44
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie, tel. 33 853 34 91
Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, ul. Misyjna 8, tel. 33 852 97 81

Możliwość rezerwacji biletów do 18 października dla osób, które nie są w stanie osobiście odebrać biletów w ww. miejscach - Roman Fenger, tel. 691 544 474.