english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Umierać po ludzku

Życie jest dla ludzi – przekonują organizatorzy tegorocznego Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie. Choroba i śmierć są także jednym z jego etapów. Przygotowujemy się do narodzin człowieka, to oczywiste, że chcemy towarzyszyć mu w tym przełomowym czasie, podczas gdy śmierć bywa, że traktujemy zupełnie inaczej. Czy słusznie?

W piątek w ramach programu popołudniowego rozpoczął się cykl panelów dyskusyjnych Towarzyszenie u kresu życia. Cykl ten związany jest z realizowanym przez Centrum Misji i Ewangelizacji projektem hospicyjnym w ramach projektów partnerskich Grundtviga. Piątkowy temat Oswoić lęk. Jak radzić sobie z lękami towarzyszącymi choremu i jego bliskim? – poprowadziła Iwona Holeksa.
Gośćmi panelu byli: ks. dr Adrian Korczago − doktor teologii ewangelickiej, specjalizujący się w duszpasterstwie wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej,lek. med. Artur Pakosz − specjalista chorób wewnętrznych i medycyny paliatywnej, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach i kierownikiem Oddziału Opieki Paliatywnej oraz wykładowca Zakładu Medycyny i Opieki Paliatywnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz s. Ewa Cieślar – pielęgniarka w Ewangelickim Domu Opieki „Emaus”, siostrą przełożoną Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer” w Dzięgielowie.

Wszyscy oni zgodnie podkreślali, że ciężka choroba i świadomość umierania generują różnego rodzaju lęki – jest to naturalne i normalne. Nie da się lęku z tego etapu życia wyeliminować. Można go jedynie oswoić poprzez nazwanie go, sprecyzowanie, określenie ram. Różnego rodzaju lęki generuje też samotność. Ona jest wrogiem człowieka, przed którym można człowieka obronić, dlatego tak niezmiernie ważne jest towarzyszenie ludziom w tym ostatnim etapie życia. Zapytani o swój sposób oswajania lęku osoby żegnającej się z tym światem, goście panelu odpowiadali:
– Być, po prostu. Akceptować drugiego człowieka i jego stan. Dać mu siebie – swoją obecność, ciepło dotyku. Zwyczajnie potrzymać za rękę.

W sobotę o 14.00 drugi panel z cyklu, tym razem poświęcony Ważnym spotkaniom, czyli terapeutycznemu i duszpasterskiemu aspektowi służby odwiedzinowej wśród chorych. W niedzielę o tej samej godzinie poruszony zostanie temat Jesteś potrzebny. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać na temat opieki hospicyjnej i wolontariatu w hospicjum. Gośćmi panelów będą osoby z dużym doświadczeniem w zakresie towarzyszenia ludziom chorym i umierającym.

Joanna Rączkowiak