english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Uroczystości żałobne na pl. Piłsudskiego w Warszawie

Dzisiaj, 17 kwietnia 2010 r., na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości żałobne poświęcone wszystkim 96 ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W trakcie uroczystości miała miejsce także modlitwa ekumeniczna, w której wzięli udział przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Rozpoczynając ks. bp Ryszard Bogusz, biskup diecezji wrocławskiej, przeczytał Psalm 130, następnie ks. bp Mieczysław Cieślar, biskup diecezji warszawskiej, odczytał fragment Nowego Testamentu z II Listu ap. Pawła do Koryntian z 5. rozdziału, wiersze 16-21. Ks. bp Jerzy Samiec, biskup Kościoła, zakończył następującymi słowami, modlitwą i błogosławieństwem:

 
Zgromadziliśmy się dzisiaj, by wspólnie przeżywać największą polską tragedię czasów powojennych. W tragicznej katastrofie śmierć poniósł Prezydent naszego państwa z blisko setką tych, którzy wypełniając swój narodowy obowiązek lecieli oddać hołd tym, którzy 70 lat wcześniej na ziemi katyńskiej oddali życie za wolność Ojczyzny. Ziemi, która stała się symbolem gehenny narodu polskiego. Także Kościół Ewangelicko-Augsburski, zarówno 70 lat temu, jak i przed tygodniem poniósł nieodżałowaną stratę.
 
Wspominając ofiary smoleńskiej tragedii łączymy się w modlitwie z ich rodzinami, bliskimi, a także wszystkimi, którzy zostali doświadczeni koniecznością przeżywania bólu, cierpienia, poczucia zagubienia i beznadziejności.
 
Wsłuchując się w obliczu cierpienia w obietnicą z listu ap. Pawła do Rzymian: Albowiem jestem tego pewien, że ani śmierć, ani życie (…)nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym, chcemy wspólnie zawołać:
 
Wszechmogący Boże!
 
Milkniemy w obliczu wydarzenia, które nas przeraża i budzi w nas ogromny smutek i ból. Prosimy Cię, wysłuchaj krzyku naszych serc. Nie milcz na łzy nasze. Boże, ucz nas poddawać się Twojej woli, chociaż nie jesteśmy w stanie jej ogarnąć naszym ludzkim pojmowaniem.

Pośpiesz nam z pomocą, gdy tęsknimy za Twoją pociechą, bo wołamy do Ciebie jako zasmucony naród, wołamy łącząc się w bólu i cierpieniu z tymi, którzy tak nagle i niespodziewanie utracili swych bliskich.

 
Przytul nas Ojcze i utwierdź w przekonaniu, że w Synu Twoim Jezusie Chrystusie jest Zmartwychwstanie i życie, a Ci, których tak nagle odwołałeś spośród nas żyć będą w Nim wiecznie. Zmartwychwstały Jezu Chryste, stań pośród nas i powiedz: Pokój Wam! Amen
 
A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, niech strzeże serc i myśli naszych w Chrystusie Jezusie Panu naszym, ku żywotowi wiecznemu. Amen
  
W uroczystościach na pl. Piłsudskiego wzięli udział także członkowie rodziny śp. ks. gen. Adama Pilcha oraz oficjalna delegacja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w składzie: ks. prezes Waldemar Pytel, prezes Synodu Kościoła, ks. bp Paweł Anweiler, biskup diecezji cieszyńskiej, ks. radca Grzegorz Giemza, ks. ppłk Mirosław Wola, Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego oraz Jan Patzer, prezes Rady Parafialnej Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
 

Na jutrzejszym pogrzebie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii Kaczyńskiej Kościół Ewangelicko-Augsburski reprezentować będą: ks. bp Jerzy Samiec, biskup Kościoła, ks. bp Tadeusz Szurman, bp diecezji katowickiej oraz ks. ppłk Mirosław Wola, Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.