english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Warsztaty Gospel w Mysłowicach

W sobotę 15 maja 2010 r. w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach odbyły się Warsztaty Muzyki Gospel. Organizatorami warsztatów były: MCK Mysłowice, Stowarzyszenie „Amadeusz” w Mysłowicach, Parafia Ewangelicko – Augsburska w Mysłowicach oraz Fundacja Chöre Helfen Chören.
 
 
Warsztaty poprowadziła Monika Zytke, która jest adiunktem w Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Frekwencja na warsztatach przerosła oczekiwania organizatorów, wzięło w nich bowiem udział ponad 90 osób. Pojawili się chórzyści nie tylko z parafii ewangelickich diecezji katowickiej, ale również członkowie chórów katolickich, miejskich i szkół. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 11 lat, najstarszy miał, jak sam mówi ,,coś tam po siedemdziesiątce”. Próby rozpoczęły się w sobotę o godzinie 10 i trwały do godziny 18, z przerwami na kawę i obiad. O godzinie 18 uczestnicy warsztatów mieli okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej historii muzyki gospel.
   
 
W niedzielę, 16 maja w kościele parafii luterańskiej w Mysłowicach miał miejsce finałowy koncert warsztatów, gdzie uczestnicy warsztatów mogli zaprezentować materiał przygotowany na sobotnich próbach. Publiczność powitał ks. Adam Malina, proboszcz mysłowickiej parafii oraz Joanna Bliwert-Hoderny, prezes stowarzyszenia ,,Amadeusz”, dyrygentka chóru ,,Jubilate Deo" która była inicjatorką warsztatów.
 
 
W programie koncertu znalazło się 11 pozycji z różnych odmian muzyki spiritual. Partie solowe w poszczególnych pieśniach wykonała Patrycja Baczyńska, która należy do ogólnopolskiego chóru gospel ,,Et in terra”, prowadzonego przez Monikę Zytke. Drugim głosem solowym zaśpiewała sama M. Zytke. Całemu chórowi i solistkom akompaniowali: na fortepianie – Monika Kionka oraz na instrumentach perkusyjnych – Krzysztof Kasprzyk. Publiczność mimo deszczowej pogody tłumnie zapełniła kościół, a wykonawców nagradzała gromkimi brawami. Nastrój utworów udzielił się wszystkim obecnym.
   
 
Muzyka Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki sakralnej, mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pieśni, które pierwotnie zostały napisane w języku angielskim rzadko tłumaczy się na inne języki, co na początku sprawiało trudności uczestnikom, którzy nigdy nie uczyli się tego języka, jednak po kilku godzinach prób, okazało się że śpiewanie po angielsku wcale nie jest takie trudne.
 
 
Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Mysłowickich Warsztatów Gospel.
 
tekst: Łukasz Hoderny