english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Warsztaty muzyczne

Podobno „śpiewać każdy może […], bo nie o to chodzi, jak co komu wychodzi”. Chyba jednak nie do końca „o to chodzi” organizatorom Warsztatów muzycznych, które już 22-24 października odbędą się w Cieszynie, bo koncert finałowy zaplanowali w Kościele Jezusowym, który „słyszał” już wiele i to na najwyższym, światowym poziomie.

– Warsztaty przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy lubią śpiewać, niezależnie od wieku. Liczymy na tych, którzy już śpiewają w różnego rodzaju zespołach, chórach, sporo ich działa na naszym terenie. Repertuar jest raczej „młodzieżowy”, ale znam wielu „nieco starszych” ludzi, którzy lubią te klimaty – zapewnia przedstawiciel organizatora Marcin Podżorski, kierownik Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Centrum Misji i Ewangelizacji.

Formuła warsztatów muzycznych będzie przypominała warsztaty gospel. Uczestnicy będą ćwiczyli przez trzy dni (piątek-niedziela), a rezultat ich pracy zostanie zaprezentowany podczas koncertu. Jednak w przeciwieństwie do warsztatów gospel, które prowadzili najczęściej zagraniczni instruktorzy, pieśni przygotowali i rozpisali na cztery głosy młodzi, zdolni muzycy z Polski, którzy jako liderzy lub dyrygenci prowadzą zespoły i chóry dziecięce, młodzieżowe i dla dorosłych.

– Grupę dyrygentów udało się zebrać dosyć szybko. Od razu pomyślałem o tych, którzy prowadzą zespoły i chóry młodzieżowe w okolicy. Chciałem, żeby nie było większych problemów z doborem repertuaru, dlatego nie szukaliśmy dyrygentów „klasycznych” chórów kościelnych, bo ci mogliby „nie przeżyć” repertuaru młodzieżowego i towarzyszenia zespołu z perkusją – stwierdza Marcin Podżorski.

Ilu pasjonatów muzyki i śpiewu weźmie udział w warsztatach, tego jeszcze nie wiadomo, bo zgłoszenia można nadsyłać do 18 października. Organizatorzy liczą też na duże zainteresowanie koncertem finałowym, który odbędzie się w niedzielę, 24 października, o godzinie 18.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie. (Bilety na koncert można kupić w księgarni Warto w Cieszynie). Sami też dają dobry przykład i zamierzają uczestniczyć w imprezie.

– Może zabrzmi to banalnie, ale lubię muzykę, dużo słucham, lubię też śpiewać, choć nie mam wielkiego talentu muzycznego. Uważam, że śpiewanie na głosy jest naprawdę super, a wykonanie przez dużą grupę robi wrażenie. Poza tym uważam, że dyrygenci przygotowali świetne piosenki – są to ich własne kompozycje, kilka aranżacji znanych piosenek młodzieżowych i kościelnych oraz kilka tłumaczeń znanych zagranicznych utworów. To będzie bardzo intensywny czas – cieszy się Marcin Podżorski, oficjalnie zarejestrowany uczestnik Warsztatów muzycznych, organizowanych przez Centrum Misji i Ewangelizacji.

Gabriela Glajcar