english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wielka Sobota

Wielka Sobota w Kościele to dzień ciszy i przygotowania do Wielkanocy. Skończył się Wielki Piątek. Chrystus zmarł na krzyżu i został złożony do grobu...
 
Te wydarzenia kształtują sobotni dzień.
      
Przed południem w niektórych parafiach odprawiane są nabożeństwa związane z pogrzebem i złożeniem Chrystusa do grobu. O tym mówią wszystkie teksty biblijne i liturgiczne.
    
Ewangelia św. Mateusza 27,(57-61)62-66
   
57.A gdy nastał wieczór, przyszedł człowiek bogaty z Arymatei, imieniem Józef, który też był uczniem Jezusa. 58.Ten przyszedł do Piłata i prosił o ciało Jezusa. Wtedy Piłat kazał je wydać. 59.A Józef wziął ciało i owinął je w czyste prześcieradło, 60.i złożył je w swoim nowym grobie, który wykuł w skale, i zatoczył przed wejście do grobu wielki kamień, i odszedł. 61.A była tam Maria Magdalena i druga Maria; siedziały one naprzeciw grobu. 62.Nazajutrz, czyli w dzień po święcie Przygotowania, zebrali się u Piłata przedniejsi arcykapłani i faryzeusze, 63.mówiąc: Panie, przypomnieliśmy sobie, że ten zwodziciel jeszcze za życia powiedział: Po trzech dniach zmartwychwstanę. 64.Rozkaż więc zabezpieczyć grób aż do trzeciego dnia, żeby czasem uczniowie jego nie przyszli, nie ukradli go i nie powiedzieli ludowi: Powstał z martwych. I będzie ostatnie oszustwo gorsze niż pierwsze. 65.Rzekł im Piłat: Macie straż, idźcie, zabezpieczcie, jak umiecie. 66.Poszli więc i zabezpieczyli grób, pieczętując kamień i zaciągając straż.
  
O zachodzie słońca lub też w nocy w wielu kościołach chrześcijańskich, także luterańskich, odprawiana jest liturgia wielkosobotnia polegająca na czytaniu historii Izraela: wyjście z Egiptu i przejście przez Morze Czerwone. Szczytowym punktem jest zapalenie świecy wielkanocnej zwanej Paschałem i ustawieniem go w pobliżu chrzcielnicy. Świeca ta oznacza zmartwychwstałego Chrystusa – „światłość świata”.
Na horyzoncie Wielkiej Soboty górują słowa Chrystusa:  „Ja żyje i wy żyć będziecie!”
-----------------------------------------------------------------------------------------
 
Centrum Misji i Ewangelizacji już po raz trzynasty otwiera skoczowski kościół nocą, tym razem z 3 na 4 kwietnia w Wielką Sobotę. Zaczynamy o godzinie 22.00. Będzie to kolejna Bezsenna Noc.

W programie: wspólny śpiew z Zespołem CME, nieprawdziwy cyrk czyli nocne klauny, słowo ze Słowa (ks. Mirek Czyż), występy gości muzycznych, m.in.: Paweł Branc (organy), Maciej Caputa (muzyka elektroniczna), Maciej Pastucha „Allen” (hip hop, rap, christian rap), rozmowy i interakcje. Zapraszamy.
------------------------------------------------------------------------------------------
Czytaj również:
Kazanie na Wielką Sobotę - ks. dr Henryk Czembor
Wielkosobotnia refleksja - ks. dr Marek Jerzy Uglorz