english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wieści z Poznania

 

Wycieczka do Pragi

 

Kontynuując tradycję parafialnych wycieczek, także i w tym roku poznańscy parafianie postanowili „wyruszyć w świat”. W roku ubiegłym podróżowali śladami Marcina Lutra. W bieżącym roku prawie 30-osobowa grupa skierowała swe kroki na południe. Miało to miejsce w dniach 10-12 września 2010 r.

 

 
Odwiedzili południowych sąsiadów – Czechów. Celem była Praga i odkrywanie w niej śladów Jana Husa.

 

Pierwszego dnia (piątek) zwiedzano zamek – Hradczany, a także stare miasto. Natomiast sobotni szlak wiódł już śladami Jana Husa i miejsc związanych z czeskim reformatorem.


Po obiedzie grupa oglądała jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. Praga jest jedynym miastem, gdzie nie zniszczono nawet jednej synagogi czy cmentarza żydowskiego. Wieczorem odbyło się nabożeństwo.


W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się jeszcze w jednym z najładniejszych europejskich zamków – Karlstein, a później już po polskiej stronie w kościele Pokoju w Jaworze, który wraz z kościołem w Świdnicy wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Posileni smacznym obiadem wyruszyli w dalszą drogę powrotną do domu.

 

Wszyscy przeżyli ciekawe dni, zwiedzając ciekawe miejsca związane z ewangelicyzmem oraz zacieśniając parafialne więzi.

 

***

Pamiątka poświęcenia

 

W niedzielę, 19 września 2010 r., Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu obchodziła szczególny jubileusz: 6-lecie poświecenia nowego centrum parafialnego, a także 90-lecie reaktywacji polskiej parafii ewangelickiej w Poznaniu.

 

Z tej okazji odbyło się uroczyste nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił Biskup Kościoła, ks. Jerzy Samiec.


Gościem specjalnym był ks. Peter Townley, doradca Biskupa anglikańskiej Diecezji Wakefield, który wygłosił słowa pozdrowienia.
 

 
Podczas uroczystego nabożeństwa śpiewał chór parafialny, a także dzieci biorące udział w szkółkach niedzielnych. Po nabożeństwie wszyscy chętni mogli spotkać się w sali parafialnej, gdzie przy kawie i herbacie trwały długie rozmowy.

 

Parafia Ewangelicka w Poznaniu powstała w 1920 roku na bazie Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Pierwsze nabożeństwo odprawił ks. bp Karol Kotula 4 kwietnia 1920 roku. Natomiast 14 maja tegoż roku Konsystorz podjął uchwałę o reaktywacji parafii. Po II Wojnie Światowej, poznański zbór stracił swoje miejsce nabożeństw, którym był kościół staroluterański przy ul. Ogrodowej. Przez ponad 60 lat jedynym miejscem spotkań była kaplica cmentarna przy ul. Grunwaldzkiej. Dopiero w 2002 rozpoczęto budowę nowego kościoła Łaski Bożej oraz centrum parafialnego. Kościół poświęcono w 2004 roku.

 

Tekst: ks. W. Płoszek