english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wolontariusze w Afryce

Od 12 do 28 lutego 2010 r. grupa dziewięciu wolontariuszy Misji Serca i Ewangelii CME przebywała w Burkina Faso w Afryce. To już druga wyprawa misyjna, pierwszy raz nasi wolontariusze gościli wśród mieszkańców jednego z najbiedniejszych państw świata w grudniu 2008 roku. Wtedy też ze środków zebranych przez Misję Serca i Ewangelii zostały zrealizowane dwa projekty: Wyprawka dla ucznia (zakup podręczników i pomocy szkolnych, przekazanie środków na utrzymanie i dożywienie około 90 osieroconych dzieci) oraz Pracownia krawiecka (sfinansowanie utworzenia pierwszego warsztatu krawieckiego, zakup maszyn do szycia oraz kolektora słonecznego. Tym razem wizyta naszych wolontariuszy w Burkina Faso związana była z realizacją czterech innych projektów: Wyplatanie torebek (zakup materiałów i naukę wyplatania torebek, co oznacza pracę dla 20 kobiet), Wyposażenie szkolne (dla szkoły podstawowej w Pobe Mengao), Opłacenie metryk urodzenia (dzieci klas V z okręgu Pobe-Mengao), Zakup Biblii (208 egz. Biblii w jęz. francuskim i w etnicznym jęz. Moore).

- Zaplanowaliśmy ze będziemy działać stacjonarnie w Pobe Mengao. Pracowaliśmy codziennie równolegle w kilku grupach i dzięki temu wykonaliśmy wszystkie zadania. Przez ponad tydzień gromadziliśmy materiały potrzebne do rozpoczęcia programu „Adopcje na odległość” w dwóch początkowych klasach szkoły podstawowej i równocześnie prowadziliśmy prelekcje o Aids oraz warsztaty z udzielania pierwszej pomocy w gimnazjum. Przez kilka dni w gimnazjum Izajasz Techane prowadził w klasach lekcje języka angielskiego – relacjonuje Iwona Nawrot, koordynator Misji serca i Ewangelii.

Zbieraniem materiałów do adopcji zajmowała się Ilona Cichy, której w tłumaczeniu na francuski pomagała Karolina Bus, a na język na Moore i wypełnianiu naszych formularzy dyrektor szkoły Feliks Ilboudo. Prelekcje o Aids w gimnazjum prowadził Damian Pomocka, za stronę techniczną odpowiadał Jacek Nawrot. Zajęcia teoretyczno praktyczne z udzielania pierwszej pomocy prowadziła Anna Pinkas, a tłumaczeniem zajmował się Daniel Malicki.

- Przekazaliśmy prefektowi Pobe Mengao pieniądze na akty urodzenia dla uczniów z klas piątych wszystkich szkół podstawowych w gminie. Chcielibyśmy w przyszłości kontynuować ten projekt w kolejnych klasach, tak by dzieci w całym okręgu zostały objęte tą formą pomocą, umożliwiającą im zdawanie egzaminu po szóstej klasie i kontynuację nauki – wyjaśnia Iwona Nawrot.

Grupa wolontariuszy odwiedziła także wioskę Tulfe, w której znajduje się bardzo skromna dyspansera – lecznica dla ludzi. Ludzie borykają się tam z wieloma problemami związanymi z walką o życie. Uczestnicy wyprawy pozostawili w lecznicy sporą część środków opatrunkowych oraz medycznych przywiezionych z Polski.

- W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w wiosce Namsiguya u krawca Gabriela. Jego warsztat bardzo dobrze się rozwija i praktykuje w nim wiele nowych osób. To dla nas wielka radość, że wsparcie finansowe, które przekazaliśmy dwa lata temu chrześcijańskiemu krawcowi przynosi naprawdę dobre owoce – podsumowuje Iwona.

W czasie pobytu w Burkina Faso wolontariusze zorganizowali także projekcję filmu Jezus (w wersji językowej Moore). Film, wyświetlany wieczorami w Pobe Mengao i pobliskich wioskach - Toulfe, Bouge, Namsiguya, oraz w miasteczku Djibo, przyciągał tłumy ludzi. W czasie każdej projekcji gromadziło się ponad kilkaset osób dorosłych i dzieci.

Gabriela Glajcar
Zdjęcia: Iwona i Jacek Nawrotowie