english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

XIX Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu

Góry, dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie, spacery, śpiew, Słowo Boże, cisza, modlitwa, rozmowa, bliskość, atmosfera – takie skojarzenia rodzą się na myśl, o kolejnym zakończonym Tygodniu Ewangelizacyjnym dla Rodzin, który organizowany był przez Komisję Ewangelizacyjno-Misyjną Diecezji Wrocławskiej w dniach 15-22 sierpnia 2010 r. Do Karpacza przyjechało 160 osób z całej Polski, ale również mieszkający zagranicą.

 
Niezależnie od tego czy jest się jeszcze dzieckiem, młodzieżą, czy już troszkę starszą osobą, każdy mógł znaleźć na Tygodniu coś dla siebie. U stóp Śnieżki czas spędziły całe rodziny, ale również osoby, które przyjechały same.
 
Dzień rozpoczynał się od wspólnego śpiewu oraz porannego rozważania. Wspólne uwielbianie Boga śpiewem było bardzo radosnym punktem dnia. Następnie uczestnicy dzielili się na trzy grupy; dzieci, młodzież, dorośli. Po raz pierwszy najmłodsi podzieleni byli na dwie grupy wiekowe, co znacznie ułatwiło prowadzenie zajęć.
 

 
Dzieci wyruszyły w biblijną podróż na wyspę skarbów. Poznając kolejne przygody biblijnych postaci, dowiadywały się, co jest w życiu niebezpiecznie, a co jest pożyteczne, o co warto zabiegać.
 
W tym samym czasie liczna grupa młodzieży rozmawiała o życiu, relacji z drugim człowiekiem, emocjach i własnych słabościach i oczywiście o Bogu, bez którego poszczególne części składowe naszego życia nie można ułożyć w całość.
 

 
Dorośli koncentrowali się na słowach Jezusa „Niechaj się nie trwoży serce wasze, w Boga wierzcie i we mnie wierzcie”, które stanowią hasło roku 2010. Przez sześć dni prowadzący, ks. Sławomir J. Sikora, przedstawiał ten tekst jako zaproszenie skierowane przez Boga do człowieka, zaproszenie do zaufania, wspólnej drogi, wspólnoty, wieczności.

Na podstawie biblijnych historii omówione zostały różne tematy, między innymi: „Za ciasne niebo – a co jeśli zabraknie dla mnie miejsca lub znajdzie się miejsce dla mojego wroga?”. Odbyła się też ciekawa dyskusja na temat współczesnego chrześcijaństwa, naszego Kościoła i parafii. Wiele ciepłych słów wyrażało przywiązanie do społeczności ludzi wiary, natomiast zauważanie mankamentów wyrastało z troski o wspólnotę. Najważniejszy był wniosek końcowy: nie powinienem być biernym obserwatorem, krytykiem stojącym z boku, mam być zaangażowanym członkiem wspólnoty, który w miłości daje z siebie to, co ma najlepszego.

 
Popołudniami wędrowano po górach. Mimo zmiennej pogody piechurom udało się zdobyć Samotnię, Górę św. Anny, a niektórym nawet Śnieżkę. Zwiedzano również Karpacz, między innymi skocznię narciarską oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Były także wycieczki autokarowe do Jeleniej Góry, Kowar (Park Miniatur), Skalnego Miasta w Czechach oraz do Lubomierza i Świeradowa Zdroju.
 

 
Wieczorem odbywały się spotkania w świątyni Wang. Była to okazja, aby dowiedzieć się, jakim tematem zajmowały się dzieci i młodzież w czasie swoich zajęć. Każdego dnia uczestnicy ujawniali swoje muzyczne talenty. Oprócz występów solowych śpiewał również wielopokoleniowy, międzyparafialny chór, który powstał w czasie Tygodnia. Po rozważaniu był czas na wspólną ciszę i modlitwę.
 
Tydzień zakończył się nabożeństwem z Sakramentem Komunii Świętej, w trakcie którego kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej.
 

 
Duszpasterz Ewangelizacyjno-Misyjny Diecezji Wrocławskiej, ks. Sławomir J. Sikora, wyraził następującą opinię: cieszy fakt, że co roku przyjeżdżają te same osoby. Bardzo radosne jest również uczestnictwo nowych osób. Wszyscy deklarują chęć powrotu na Tydzień Ewangelizacyjny do Karpacza za rok. I chyba tylko problemy zdrowotne lub inne poważne przeszkody mogą stanąć na drodze, aby znów spotkać się pod Śnieżką w 2011 r., tym bardziej że będzie to już dwudzieste spotkanie ewangelizacyjne, które zapoczątkowali ks. Piotr Gaś oraz ks. Edwin Pech.
 
***
Organizatorzy wyrażają wdzięczność Bogu, że był obecny ze swoim błogosławieństwem i zaproszeniem do wspólnej drogi przez życie razem z Nim. Dziękują również wszystkim uczestnikom za atmosferę, a prowadzącym za organizację i serce:

ks. bp Ryszard Bogusz – życzliwe wsparcie oraz niedzielne kazanie

ks. Edwin Pech oraz Bogusława Pech (Karpacz) – organizatorzy oraz „dobre duchy”, poranne rozważania

ks. Sławomir Janusz Sikora (Szczecin) – wykłady dla dorosłych, rozważania wieczorne

Izabela Sikora (Szczecin) – rozważania poranne

Iwona Holeksa (Centrum Misji i Ewangelizacji) – zajęcia z młodzieżą

Katarzyna Luc (Szczecin), Katarzyna Bruzi (Wałbrzych), Dagmara Boruta (Cieszyn), Janina Boruta (Dębowiec), Justyna Karlicka (Wałbrzych) – zajęcia dla dzieci

Adam Świderski (Łódź) i Maksymilian Staniszewski (Żary) - prowadzenie śpiewu

Piotr Kupski (Szczecin) - pomoc muzyczna w czasie zajęć dla dzieci