english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Z Panem Bogiem i z nartami

W dniach 21-27 lutego 2010 r. niespełna 40-osobowa grupa młodzieży spędziła tydzień ferii w ośrodku kościelnym w Szczyrku-Salmopolu. Przedstawiciele okręgu łódzkiego, górnośląskiego i bielskiego korzystali z atrakcji przygotowanych przez gospodarzy ośrodka oraz kierowników zimowiska.

 
Ranek rozpoczynał się rozważaniem Słowa Bożego w kościele. Po śniadaniu aż do obiadu młodzież uprawiała „białe szaleństwo”, dzięki życzliwości ks. Jana Byrta (miejscowego proboszcza), który za darmo wypożyczył sprzęt narciarski wszystkim, którzy go nie posiadali. Zaawansowani próbowali swoich sił na trasach Pośredniego i Golgoty. Pozostali szusowali po stoku Zieleńskiej Polany, gdzie w ostatni dzień mieli możliwość zmierzenia się z mini-zawodami w slalomie.
 
 

Popołudniami niektórzy ponownie udawali się na stok. Większość natomiast pozostawała w ośrodku. Był to czas na odgrywanie uwspółcześnionych podobieństw Pana Jezusa oraz na biblijne kalambury. Absolutnym hitem okazała się gra w „mafię” oraz popularne „państwa-miasta” (w których również były kolumny z hasłami biblijnymi).

 
Wieczorami wszyscy gromadzili się w kościele, by dyskutować o różnych kwestiach, z którymi młody człowiek się zmaga: moje miejsce w kościele, odpowiedzialność społeczna nastolatka, uzależnienia. Niektóre kwestie, prezentowane na nośnikach multimedialnych, były poparte autentycznymi przeżyciami nastolatków.
 
 
Wiele emocji dostarczył konkurs biblijny prowadzony przez ks. Jana Byrta. Duchowny zachęcał młodzież do regularnego czytania Pisma Świętego, dzięki czemu odkrywa się Boga oraz ważne prawdy dla swego życia. Konkurs wygrał Olaf Bertman z Katowic, który o punkt wyprzedził Pawła Żydla z Piotrkowa Trybunalskiego. Trzecie miejsce zajął Przemek Rakowski z Dzięgielowa.
 
Celem zimowiska była integracja młodych ewangelików z różnych środowisk, a przede wszystkim konfrontacja wszystkich uczestników z hasłem przewodnim: „Miejsce Boga w moim życiu”.
 
***
 

Uczestnicy i kierownictwo (ks. M. Makula – Łódź, ks. M. Czyż – Katowice, ks. M. Łaciak - Tychy) wyrażają serdecznie podziękowania Pastorostwu Byrtom za wszelaką pomoc w trakcie trwania zimowiska, Radzie Parafialnej Parafii Ewangelickiej w Białej za użyczenie busa dla celów logistycznych oraz dyrektorowi wyciągu „Zieleńska Polana” – W. Procnerowi za cenowe bonifikaty karnetów wyciągowych.