english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Z wizytą w Węgrowie

Na terenie Ewangelickiego Domu Opieki „Sarepta” w Węgrowie od wielu lat służy s. Aniela Kawulok, diakonisa Ewangelickiego Diakonatu „Eben – Ezer” w Dzięgielowe. Pracuje na placówce daleko od Domu Macierzystego, dlatego w ramach odwiedzin duszpasterskich i w tym roku siostra przełożona s. Ewa Cieślar wraz z gronem sióstr postanowiła zawitać do Węgrowa. Towarzyszył im duszpasterz diakonatu ks. Marek Londzin wraz z małżonka oraz diakon Helena Gajdacz . Wyjazd odbył się w dniach 9 – 11 sierpnia 2010 r. 
 
  
Jadąc z Dzięgielowa do Węgrowa postanowiliśmy po drodze pojechać do Częstochowy, aby zwiedzić tamtejszy kościół ewangelicki i zapoznać się z historią ewangelicyzmu w tym mieście oraz poznac jego zabytki. Zgodnie z ustaleniami na miejscu przywitał nas członek parafii częstochowskiej, który pokazał nam kościół, dom parafialny , opowiedział o historii zboru i jego współczesności oraz zabrał na spacer po Częstochowie. Zwiedzając zabytki miasta dotarliśmy po klasztoru na Jasnej Górze, ale ze względu na ilość pielgrzymów nie zwiedziliśmy samego klasztoru.
 

 
Późnym wieczorem dotarliśmy do celu, gdzie przywitała nas s. Aniela oraz duszpasterz parafii ks. Bogdan Wawrzeczko z małżonką. Następny dzień rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy wraz z podopiecznymi EDO „Sarepta”. Później daliśmy się na spacer po Węgrowie, a po południu zwiedziliśmy Skansen Wsi Podlaskiej; gdzie w prywatnych zbiorach znajduje się około 20 drewnianych obiektów - głównie dwory szlacheckie, domy chłopskie i zabudowania gospodarskie. Wieczorny czas to społeczność i czas wspólnych rozmów, wspomnień z pracy sióstr diakonis w Węgrowie i planów na przyszłość. W ostatnim dniu po pożegnaniu się z gościnnym domem „Sarepta”, s. Anielą wraz ze współpracownikami i pastorostwem, pojechaliśmy do Konstancina – Jeziornej, aby zobaczyć Ośrodek Diakonijny „Tabita” gdzie przed laty pracowały nasze siostry diakonise z Dzięgielowa. Na miejscu przywitał nas proboszcz Parafii Św. Trójcy w Warszawie, ks. radca Piotr Gaś, który zaprosił nas do kaplicy, gdzie przeżyliśmy społeczność Słowa Bożego, modlitwy i pieśni.
 

 
Po wspólnym obiedzie zapoznaliśmy się z obecnym stanem organizacyjnym „Tabity” i zwiedziliśmy cały ośrodek z najnowszą częścią rehabilitacyjną dla osób chorych.
 
Pełni wrażeń, wspomnień i dziękczynienia dla Boga za jego wierność dla służby bliźniego i codzienne błogosławieństwo ruszyliśmy do domu. Pod Bożą opieką szczęśliwie wróciliśmy do Dzięgielowa. Wracając będziemy pamiętali, aby nosić w modlitwach służbę s. Anieli całego dzieła Diakonii w „Sarepcie” i w „Tabicie” oraz tamtejsze parafie i duszpasterzy.
 
Bo jak mówi pieśń - „świat się zmienia, góry , rzeki - tylko nie mój Pan – Jezus Chrystus, który jest wciąż ten sam na wieki”. Tylko On – Jezus jest naszą ostoją i nadzieję na dziś, jutro i na wieki w życiu wiary i służbie Kościoła!
 
ks. Marek Londzin