english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmiana terminu wręczenia Nagród im. ks. L. Otto

Pragniemy poinformować, że w związku z oficjalnymi uroczystościami żałobnymi po tragicznej katastrofie lotniczej w Smoleńsku, które odbędą się w najbliższą sobotę, 17 kwietnia 2010 r., przenosimy zaplanowane na ten dzień wręczenie Nagród im. ks. Leopolda Otto.
   
Uroczystość uhonorowania tegorocznych laureatów: bpa Dietera Knalla, Anny Stanieczek i Jana Hermy, rozpocznie się 29 maja 2010 r. o godz. 15.00 w Budynku Augustany w Bielsku-Białej przy pl. Marcina Lutra 3.
   
Kapituła Nagrody im. ks. Leopolda M. Otto
 
---------------------------------------------------------------------------------------------
 
Nagroda im. ks. Leopolda Otto przyznawana jest corocznie przez „Zwiastun Ewangelicki” jako hołd złożony założycielowi tego czasopisma. Jest przypomnieniem wielkiej postaci polskiego luteranizmu, która nową drogą poprowadziła Kościół ewangelicki w Polsce.
   
Od roku 2003 otrzymują ją osoby, aktywnie udzielające się w dziedzinach, w których zasłużył się ks. Leopold Otto lub do działania w których mocno motywował ówczesnych ewangelików.
Wyróżnienie to jest nagrodą honorową i stanowi ją statuetka z płaskorzeźbą patrona nagrody.
  
Ks. Leopold Marcin Otto (1819-1882) – duchowny ewangelicki, działacz narodowy i społeczny, wydawca. Studiował w Dorpacie (obecne Tartu w Estonii) i Berlinie, a doktorat uzyskał na Uniwersytecie Lipskim. Wikariusz w Kaliszu, proboszcz w Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie i Cieszynie. Założyciel, redaktor, autor artykułów i wydawca „Zwiastuna Ewangelickiego”, którego pierwszy numer ukazał się 15 stycznia 1863 r. Wszędzie, gdzie służył jako duchowny, rozwijał i wspierał poczucie polskiej tożsamości narodowej.  Był postacią niezwykłą: łączył w sobie cechy przywódcy duchowego z temperamentem działacza społecznego i kulturalnego.
  
Kapituła Nagrody im. ks. Leopolda Otto postanowiła w 2010 roku uhonorować:
 
bpa Dietera Knalla (Austria)
za wkład w pojednanie między narodami i współpracę między Kościołami
oraz za działalność w ramach Dzieła Gustawa Adolfa (Gustaw Adolf Werk) na rzecz ewangelickiej diaspory w Polsce, w której bliźni był zawsze na pierwszym miejscu
  
Annę Stanieczek (Goleszów)
za wieloletnie propagowanie ewangelickiej muzyki kościelnej oraz otwarcie nowych dróg w działalności chórów parafialnych i za wychowanie wielu pokoleń muzyków ściśle związanych z naszym Kościołem
  
Jana Hermę (Cieszyn)
za rzeźbiarskie utrwalenie ewangelickiej historii, szczególnie na Śląsku Cieszyńskim i oryginalne osiągnięcia w tworzeniu współczesnej rzeźby sakralnej