english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

5184 prezenty dla ukraińskich dzieci

Polski etap 11. edycji akcji „Prezent pod choinkę” został zakończony. W poniedziałek 5 grudnia z Dzięgielowa wyruszył na Ukrainę tir wyładowany prezentami. W sumie do dzieci trafią 5184 paczki, w tym aż 255 przygotowanych jako wirtualne prezenty.
– W tym roku, podobnie jak w poprzednim, najwięcej prezentów przygotowano dla dziewczynek w wieku 6-8 lat, brakowało prezentów dla chłopców we wszystkich przedziałach wiekowych. Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by żadne dziecko nie zostało bez prezentu. Udało się zebrać więcej paczek niż w ubiegłym roku – wyjaśnia Mariola Fenger, koordynator akcji.

Prezenty trafią do dzieci w 26 miejscowościach m.in. w Charkowie, Odessie, Petrodolinie, Dnietropietrowsku, Lwowie, Borysławiu, Jałcie, Berdiańsku i Symferopolu. Będą rozdawane w kościołach, domach dziecka, szkołach, przedszkolach, świetlicach środowiskowych, szpitalach, internatach, wśród rodzin ubogich i dotkniętych kalectwem, a także, w tym roku po raz pierwszy, w poprawczaku dla chłopców. Akcja ma charakter ekumeniczny – zarówno przygotowujący prezenty, jak i obdarowane dzieci są przedstawicielami różnych wyznań chrześcijańskich.
 – W przygotowanie prezentów włączyły się także osoby z Czech i Niemiec. W czasie trwania akcji dwie pary młode (jedna w Polsce, druga w Niemczech) poprosiły swoich gości weselnych, by zamiast kwiatów przynieśli im maskotki, gry i artykuły szkolne, a potem dostarczyły otrzymane rzeczy do Dzięgielowa i mogliśmy z nich przygotować brakujące prezenty dla chłopców – mówi Mariola Fenger.

Zwożenie i przygotowywanie prezentów do transportu trwało ponad trzy tygodnie i było możliwe dzięki pomocy rzeszy wolontariuszy.
– Codziennie pomagali nam młodzi ludzie z Dzięgielowa. Była pracownica CME zaangażowała się w zakupy do wirtualnej paczki. Były pracownik CME zorganizował ekipę ludzi do pakowania prezentów w opakowania zbiorcze, co sprawiło, że mogliśmy spokojnie czekać na transport. Wiele osób, młodych i starszych, poświęciło swój czas, aby pomóc w 11. edycji akcji „Prezent pod choinkę”. Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom – mówi Mariola Fenger.

Gabriela Glajcar
Zdjęcia można zobaczyć tutaj.