english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

60 lat warszawskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego

W majowy weekend (21-22.05.2011) Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie obchodziła jubileusz 60-lecia utworzenia. W programie dwudniowych uroczystości przewidziano sobotnią sesję naukową dotyczącą genezy i dziejów parafii oraz uroczyste niedzielne nabożeństwo i świąteczny piknik parafialny.
 
Trwające ponad 4 godziny sobotnie seminarium zgromadziło dość liczne grono osób zainteresowanych historią zboru warszawskiego i okolicznościami powstania parafii jubilatki.
Szerokie tło warunków, w jakich zmuszone były funkcjonować Kościoły w państwach bloku wschodniego w okresie powojennym, przedstawił pierwszy z referentów - dr hab. Jarosław Kłaczkow z UMK w Toruniu - autor fundamentalnej pracy „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce w latach 1945-1975”.
  
 

 
Kolejnym prelegentem był bp gen. Ryszard Borski. W swoim wykładzie pt. „Początki Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w świetle zapomnianych materiałów historycznych” ukazał kulisy narodzin parafii, którą początkowo nazwano II Parafią warszawską, a dopiero później nadano jej nazwę Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego. Obydwa referaty z pewnością miały dla zebranych dużą wartość poznawczą (zobacz: Sprawozdanie parafialne). 
 
Po krótkiej przerwie, podczas której można było obejrzeć w budynku kościoła wystawę zdjęć obrazujących minione sześćdziesięciolecie życia parafialnego, uczestniczyliśmy w wirtualnym „spacerze w czasie”, poprowadzonym przez dra Tadeusza Wł. Świątka. Znany varsavianista tym razem stał się przewodnikiem po uliczkach Mokotowa, po otoczeniu i wnętrzu kościoła garnizonowego „w towarzystwie” osób związanych z tym obiektem sakralnym oraz parafią.
 
Dopełnieniem sobotniego programu była wspomnieniowa wypowiedź przewodniczącego Rady Parafialnej, dra hab. Jana Patzera, który mówił o znaczących postaciach duchownych i świeckich działaczy parafialnych. Ludzie ci swoją postawą i pracą kształtowali oblicze naszego zboru, tworzyli jego atmosferę i wartości przekazywane kolejnym pokoleniom młodych luteranów z Puławskiej. Swoistym zamknięciem rozważań rocznicowych tego dnia była projekcja filmu dokumentalnego poświęconego sylwetce naszego wieloletniego proboszcza, ks. pastora Karola Messerschmitta, którego życie i działalność duszpasterska stanowiły symboliczne odzwierciedlenie pełnych dramatyzmu losów stołecznych ewangelików.
 
 

 
W niedzielnym uroczystym nabożeństwie wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Kościoła (bp Jerzy Samiec), Diecezji Warszawskiej (bp Jan Cieślar), PRE (ks. Ireneusz Lukas) oraz delegacja siostrzanej stołecznej Parafii Św. Trójcy. Liturgię poprowadził proboszcz parafii - ks. Marcin Kotas. Kazanie nawiązujące do Jubileuszu wygłosił Biskup Kościoła, ks. J. Samiec. Podkreślił w nim konieczność wytyczenia perspektywicznych celów działania naszej wspólnoty, gdy stwierdził: „Radujmy się z dzisiejszego jubileuszu. Wspominajmy to, co było. Oddawajmy należną cześć tym, którzy byli przed nami. Ale patrzmy w przyszłość, szukając sposobów i sposobności do głoszenia miłości naszego Zbawiciela”.
 
Uroczystość uświetnił występ chóru parafialnego pod dyrekcją p. Katarzyny Folgart, obchodzącej 25-lecie pracy zawodowej jako nasza katechetka parafialna.
 
Miłym akcentem rocznicowym były życzenia przekazane przez zaproszonych gości. W imieniu władz diecezjalnych i parafii z Pabianic zabrał głos ks. bp J. Cieślar, który powiedział: „Oby dobry wszechmogący Bóg zechciał błogosławić Waszej społeczności, oby w Chrystusie Jezusie był w istocie tym dobrym Pasterzem wiodącym przez dni i lata przyszłości. Niech tu ciągle buduje się i wzmacnia społeczność Słowa, Sakramentu, niech tu buduje się teologiczny dyskurs, ale niech też tu tworzą się zręby prawdziwej wzajemnej miłości, która, promieniując dalej, stanie się żywym świadectwem Chrystusowego Kościoła”. 
W imieniu Parafii Św. Trójcy życzenia przekazał jej kurator - pan Andrzej Weigle. 
  
 
 
Po nabożeństwie, dzięki dużemu zaangażowaniu Adama Golańskiego i Piotra Stolarskiego oraz członkiń Koła Pań, odbył się w ogrodzie przykościelnym piknik parafialny. Towarzyszyła mu piękna, słoneczna pogoda. Szybko zajęto wszystkie miejsca przy stolikach, cierpliwie czekano w kolejce na dania z grilla, pyszne surówki, piwo z beczki i słodkości. Był to czas rozmów nieformalnych, wspominków z lat minionych i ploteczek.
 
***
 
Nasza Parafia wkracza w kolejne dziesięciolecie… Jakie będzie? To zależy głównie od nas, członków naszej małej społeczności, których łączą wspólne doświadczenia i przeżycia, pamięć o ludziach i wydarzeniach z przeszłości oraz chęć kontynuacji niezależnej tradycji jej założycieli.
 
Maria Kaucz
 
Zobacz więcej: Strona parafii