english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Adwent Roku Pańskiego 2011

W niedzielę, 27 listopada rozpoczął się Adwent Roku Pańskiego 2011. Jednocześnie został otwarty w ten sposób nowy rok kościelny, kolejny etap na chrześcijańskiej podziałce czasu.

 
Adwent to czas refleksji i wewnętrznego skupienia. Już w IV wieku ustalono, że pierwszy dzień Adwentu przypada w niedzielę, cztery tygodnie przed 25 grudnia i rozpoczyna się też wtedy nowy rok kościelny.
 
 

 
W liturgii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego myśl adwentowa obecna jest podczas nabożeństwa z Sakramentem Komunii Świętej. Przed modlitwą Ojcze Nasz ksiądz zmawia kolektę, którą kończy słowami: "Na Jego [Chrystusa] powtórne przyjście czekamy i wraz z całym Kościołem wołamy: Przyjdź rychło, Panie." Zbór odpowiada: „Przyjdź, Panie Jezu”.
Również w modlitwie po Słowach Ustanowienia podkreślany jest adwent: „Wspominając zbawczą śmierć i mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie oczekujemy na Jego przyjście w chwale.” Teksty tych modlitw podkreślają, że Kościół, szczególnie zaś podczas Dziękczynienia (Eucharystii), z utęsknieniem wypatruje swojego Pana aż przyjdzie w chwale.
  
 
W czasie adwentu odprawiane są w parafiach ewangelickich tygodniowe nabożeństwa adwentowe. Nakrycia ołtarzowe mają fioletowy kolor. Podczas liturgii wstępnej po Kyrie zamiast Chwała na wysokościach Bogu, ksiądz intonuje hymn Benedictus: „Błogosławiony niech będzie Pan, iż nawiedził i odkupił lud swój”, natomiast Zbór odpowiada: „Prostujmy swoje drogi, Adwentu nadszedł czas, Bóg daje pokój błogi, Bóg Chrystus wzywa nas i mówi: Idę już. Przyjdź, Panie, przyjdź wołamy. Otwarte już serc bramy, w nich dary swoje złóż.”

 

 

Wieniec adwentowy i inne symbole

 
Na drodze Adwentu znajdziemy wiele znaków i symboli. Jednym chyba z najbardziej charakterystycznych znaków czasu Adwentu jest wieniec adwentowy.

 
Pierwszy wieniec adwentowy zawisł w Hamburgu w grudniu 1839 roku w sali modlitw Raues Haus, ewangelickiego ośrodka dla sierot z biednych dzielnic Hamburga. Ten zwyczaj znany jest już więc od ponad 160 lat. Na zielonym wieńcu umieszcza się 4 świece, które zapalane kolejno w następujące po sobie niedziele są znakiem czuwania i gotowości na przyjście Jezusa.
 

 
Wieniec adwentowy posiada bogatą symbolikę: światło, zieleń i krąg, które oznaczają społeczność oczekującą w miłości i radości na przyjście Pana. Te cztery tygodnie Adwentu to dobra szkoła czekania.
 
Jak wyżej już wspomniano z wieńcem wszystko zaczęło się w Hamburgu, jeszcze w XIX wieku. 12 września 1833 roku ewangelicki duchowny, teolog i działacz społeczny z Hamburga, ks. Johann H. Wichern (1808-1881) otworzył w swym rodzinnym mieście wspomnianą szkołę-przytułek dla sierot. Ks. Wichern zasłynął później z organizowania tzw. misji wewnętrznej w Kościele ewangelickim i stworzył wiele podobnych do tej hamburskiej instytucji.
 

Ks. J. Wichern bardzo troszczył się o wychowanie swych podopiecznych. Chciał, aby dzieci czuły się jak w rodzinie. W Adwencie 1839 roku wpadł na pomysł, aby zmienić wystrój sali i wprowadzić nastrój sprzyjający modlitwie. Sporządził zatem szczególny wieniec. Na obrzeżu koła o średnicy 2 metrów umieścił 24 małe świeczki. Każda miała być zapalana w kolejny zwyczajny dzień Adwentu. Wokół tego wieńca podopieczni ks. Wicherna gromadzili się codziennie na wspólne spotkania, modlitwę i śpiew. Początkowo ozdabiano zielenią tylko ściany sali, a później zamiast ścian przystrajano wieniec.
 
Pomysł ks. Wicherna został przeniesiony do innych miast w Niemczech. W Adwencie wokół wieńca głoszono adwentowe rozważania, gromadzili się ludzie słuchać poselstwa o nadchodzącym Zbawicielu. Przy wieńcu spotykała się rodzina, aby się modlić i śpiewać adwentowe pieśni. Po czasie ks. Wichern zmienił trochę wygląd wieńca. Zamiast 24 świec umieszczał tylko cztery, oznaczające cztery niedziele Adwentu.

 
Zwyczaj sporządzania wieńca adwentowego w kościołach i w domach rozprzestrzenił się bardzo szybko w całych Niemczech, szczególnie na północy tego kraju. W latach 20 ubiegłego stulecia zwyczaj ten zadomowił się również wśród katolików. A potem podbił Europę i cały świat.
 
Dziś wykonany jest z zielonych gałązek świerkowych, sosnowych lub jodłowych ma kształt koła, na którym zostają osadzone 4 świece: symbol czterech niedziel Adwentu. Płomienie tych świec, zapalanych kolejno w poszczególne niedziele, przypominają nam o tym, że Pan jest już blisko! Wieniec adwentowy stoi w domach, bywa wieszany lub ustawiany w naszych kościołach i jest symbolem całej społeczności parafialnej, oczekującej w radości spotkania z Chrystusem.
 
Dawny zwyczaj 24 symboli na wieńcu adwentowym zachował się w … kalendarzu adwentowym. Dobrze znają go dzieci. To plansza z okienkami na każdy dzień grudnia, kryjąca w każdym dniu jakąś słodką niespodziankę.
 

  
Pierwsze takie kalendarze powstały w Niemczech w latach dwudziestych XX wieku, a od 50 lat zwyczaj ten przyjął się z powodzeniem również w wielu innych krajach. Największy kalendarz adwentowy znajduje się w centrum miasteczka Gengenbach na południu Niemiec - w 24 oknach historycznego Ratusza ukryte są bożonarodzeniowe obrazy.
 
Kalendarz Adwentowy 2011
 

 

Na czas tegorocznego adwentu Wydawnictwo Augustana zaproponowało kolejny raz (w dwóch wersjach językowych - po polsku i po słowacku) szczególną książkę - KALENDARZ ADWENTOWY 2011.
 

 
 
Do przejścia czasu Adwentu z tym wydawnictwem tak jesteśmy zachęcani:

 
Zbliżający się adwent to szczególny czas przygotowań i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W tych przygotowaniach ma pomóc Kalendarz adwentowy. Książka przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, podpowiada, co robić, aby adwentowe dni stały się czasem życzliwości, bliskości i spotkań z drugim człowiekiem. Zachęca do spędzania czasu w rodzinnym gronie, proponując interesująco podane wiadomości biblijne, rozmaite ciekawostki dotyczące adwentu i świąt, łamigłówki, zadania do wykonania oraz opowiadania, które przypominają i przybliżają historię narodzenia Zbawiciela.
 
Więcej: Augustana
INNY ADWENT

Centrum Misji i Ewangelizacji zaprasza do wzięcia udziału w akcji INNY ADWENT - www.innyadwent.pl. Czytamy:
 
Zachęcamy Cię do tego, żebyś czas adwentu przeżył być może inaczej niż do tej pory. Tylko cztery tygodnie i aż cztery – ze sobą, z innymi, z Bogiem. Chcemy ci w tym towarzyszyć, wspierać cię i inspirować. Zapraszamy cię do codziennego studiowania tekstów biblijnych. Przygotowaliśmy także eseje, rozmowy i rozważania, których możesz posłuchać.
Podziel się z nami Twoim adwentem.
 

Pierwsza niedziela

 

Mamy nadzieję, że udział w naszej akcji pomoże Ci odkryć na nowo sens oczekiwania.