english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Aktywna jesień w parafiach w Pokoju i Lubieni

Tegoroczna jesień dla dwóch niewielkich parafii na Opolszczyźnie – w Pokoju i w Lubieni, była bardzo intensywna.


Rozpoczęło się od pożegnania długoletniego proboszcza – ks. Józefa Schlendera, który po ponad 30-letniej służbie przeszedł na emeryturę. Pożegnalne nabożeństwo dotychczasowego gospodarza tych parafii odbyło się 4 września w zabytkowym kościele księżnej Zofii w Pokoju. W uroczystości udział wzięli Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, Biskup Diecezji Katowickiej ks. Tadeusz Szurman, liczni księża, przedstawiciele władz gminy i powiatu, w tym wójt gminy Pokój – Barbara Zając, w której Parafia w Pokoju ma ogromne wsparcie, zebrani parafianie oraz goście z sąsiednich parafii.


Podczas nabożeństwa śpiewał zespół młodzieżowy Effata z Opola. Kazanie wygłosił bp Tadeusz Szurman, przemówienie do ks. Józefa Schlendera natomiast bp Jerzy Samiec, który udzielił też odchodzącemu proboszczowi błogosławieństwa, prosząc jednocześnie, aby senior przekazał swoje błogosławieństwo młodemu ks. Eneaszowi Kowalskiemu.


Po nabożeństwie parafianie przygotowali uroczysty poczęstunek w sali parafialnej, na który przybyło ponad sto osób. Z dniem 1 września 2011 opiekę nad parafiami w Pokoju i Lubieni objął ks. Eneasz Kowalski, który wcześniej pełnił służbę w Skoczowie. Administratorem obu parafii został natomiast ks. dr radca Marian Niemiec.


Cały wrzesień w pokojskiej parafii upłynął pod znakiem wielkiego remontu budynku plebanii, w którym m.in. odremontowane zostały dwie sale parafialne i hol. Dużą część prac wykonali parafianie, którzy łącznie przepracowali ponad 200 godzin kładąc panele, gruntując i malując ściany, robiąc elektrykę, przenosząc meble i sprzątając. W pracę zaangażowali się nie tylko parafianie z Pokoju, ale i z Lubieni.


Październik rozpoczęło parafialne Święto Żniw, kiedy to odbyły się uroczyste nabożeństwa w obu parafiach. Po biciu dzwonów, w procesjonalnym wejściu, dzieci wniosły do kościołów koszyczki z darami, chleb i Biblię. W czasie nabożeństwa w Pokoju młodzież czytała również teksty biblijne. 


Po obu nabożeństwach zorganizowano spotkanie na plebanii z poczęstunkiem, podczas którego skosztować można było plonów przyniesionych przez uczestników święta, domowego chleba z masłem, miodem i ze smalcem oraz wielu rodzajów ciast. W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób. Święto było jednocześnie inauguracją nowej tradycji, aby na podobnych porankach przy kawie i herbacie spotykać się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w Pokoju, po nabożeństwie spowiednio-komunijnym.


Miesiąc skończył się wyjątkowym nabożeństwem. Tym razem było to nabożeństwo z okazji Pamiątki Reformacji, w które znów zaangażowała się młodzież i dzieci, czytając wybrane tezy Lutra oraz fragmenty pism reformacyjnych.

 

Przez całą jesień w parafiach w Pokoju i Lubieni prowadzona była również akcja „Prezent pod choinkę”. Do akcji, oprócz parafian, zaproszone zostały szkoła podstawowa oraz gimnazjum w Pokoju. Rezultaty akcji przeszły nasze oczekiwania, udało się zebrać 74 paczki dla dzieci z Ukrainy. Parafianie przygotowali ich 24, gimnazjum 18, a szkoła podstawowa 31. Część parafian skorzystała również z możliwości zrobienia wirtualnej paczki dla nastolatka, wpłacając pieniądze na konto Centrum Misji i Ewangelizacji.

 

Przed nami zima, która w naszych parafiach zapewne nie będzie czasem zimowego snu. W planach bowiem są m.in. przedstawienie adwentowe na rozpoczęcie adwentu i nowego roku kościelnego oraz świąteczne spotkanie rodzinne, połączone z gwiazdką dla dzieci i seniorów, podczas którego dzieci zaprezentują przedstawienie jasełkowe.


Tekst: Katarzyna Kowalska

Zdjęcia: Katarzyna Kowalska, Justyna i Robert Cieślak