english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Cieszyn pamięta o swoim kompozytorze

27 grudnia bieżącego roku przypada 110-ta rocznica urodzin prof. Jana Gawlasa. Ten znany cieszyński muzyk i kompozytor zamieszkiwał przy ul. Wyższa Brama, o czym przypomina kamienna tablica z wizerunkiem kompozytora umieszczona na fasadzie budynku.


Wielu starszych ewangelików pamięta jeszcze profesora Gawlasa jako wspaniałego organistę, który przez szereg lat grał w cieszyńskim kościele Jezusowym. W ich wspomnieniach każde nabożeństwo, któremu towarzyszyła jego gra, jawi się jako prawdziwa muzyczna uczta. Jan Gawlas dał się także poznać jako wymagający dyrygent ewangelickiego chóru kościelnego oraz autor wielu pieśni i opracowań dla chórów, z których wiele pozycji zaliczanych jest dziś do klasyki repertuaru chórów ewangelickich.


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie pragnie uczcić pamięć profesora Gawlasa podczas uroczystego koncertu poświęconego jego bogatej twórczości, który odbędzie się w sobotę 17 grudnia o godz. 16.00 w kościele Jezusowym. Koncert połączony zostanie z otwarciem wystawy tematycznej w Muzeum Protestantyzmu, gdzie zaprezentowane zostaną pamiątki związane z kompozytorem, a słowo wspomnienia wygłosi Tadeusz Sikora.


Chóry działające przy cieszyńskiej parafii zaprezentują znane pieśni kościelne i ludowe w opracowaniu Gawlasa, zaś na organach kościoła Jezusowego zabrzmią pięknie zaaranżowane kolędy.


Jan Gawlas urodził się 27 grudnia 1901r. w Dolnym Żukowie na Zaolziu. Po zdobyciu solidnego wykształcenia został nauczycielem muzyki w górnośląskich szkołach w Katowicach i Chorzowie. Studiował w Śląskim Konserwatorium Muzycznym w Katowicach. Od 1946 r. związał się na stałe z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Katowicach, obecną Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego. Tam przechodził kolejne szczeble hierarchii naukowej. W 1957 r. otrzymał nominację na docenta, a w 1963 r. został wybrany rektorem tej uczelni. Mimo wielu obowiązków nie zaprzestał jednak pracy twórczej. Jego bogaty dorobek składający się z ponad 100 utworów zebranych w 25 opusach obejmuje kompozycje chóralne, miniatury instrumentalne i orkiestrowe. Jan Gawlas interesował się też śląskim folklorem muzycznym. Do największych jego utworów należą „Preludium” i „Fuga” na organy. Jako instrumentalista występował wielokrotnie grając na organach w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Zmarł 11 czerwca 1965r. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie, w mieście, w którym mieszkał i służył innym swoim talentem.


 

1901-1965

in memoriam


Cieszyn, Kościół Jezusowy

sobota 17.12., godz. 16.00


wystąpią

Chóry Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie

oraz organiści:

Mirosław Berek

Jean-Claude Hauptmann

Wojciech Wantulok