english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Czarodziejskie Drzewo dla Parafii Ewangelickiej

Jedną z kilku statuetek Nagrody Czarodziejskiego Drzewa, wyróżnienia przyznawanego przez ekologów z Klubu Gaja na Podbeskidziu, otrzymała parafia ewangelicko-augsburska w Szczyrku-Salmopolu za utworzenie w Beskidach Ogrodu Reformacji. Projekt ogrodu zainicjował ks. Jan Byrt wiosną 2010 roku po to, by upamiętnić przypadającą w 2017 roku 500. rocznicę Reformacji (Dekada Reformacji). 


Proboszcz luterańskiej parafii odebrał nagrodę 13 października na szczycie Szyndzielni, gdzie uroczyście otwarto odnowione alpinarium ze 180 gatunkami roślin. Statuetkę wręczył ks. Janowi Byrtowi prezes Klubu "Gaja" Jacek Bożek.


 

"Święto Drzewa" to program Klubu "Gaja", polegający na powszechnej edukacji ekologicznej i biorący udział w kampanii ONZ "Miliard drzew dla planety". Ma on za zadanie uświadamiać społeczeństwu przyczyny, skutki i możliwości zapobiegania zmianom klimatycznym oraz promowanie sadzenia drzew jako sposobu zmniejszania zagrożeń wynikających z ocieplenia klimatu.

Program zachęca także do "pielęgnacji i ochrony drzew jako wartości społecznych i kulturowych; rozwija postawy humanitarne równocześnie w stosunku do zwierząt i przyrody poprzez inicjowanie zbiórek makulatury, z których dochód przeznacza się na wykup, pomoc i leczenie koni".

W tym roku inauguracja Święta Drzewa odbyła się również w Warszawie (10 października) i w Katowicach (11 października). Podczas spotkania zasadzono symbolicznie 13 drzew: w stolicy (pięć kasztanowców, dąb i platan) oraz w Katowicach (cztery lipy dla czterech polskich noblistów w dziedzinie literatury: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta oraz świerk).

Na Szyndzielni wolontariusze z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Wisły posadzili ponad 50 sadzonek kosodrzewiny.

A w Ogrodzie Reformacji rosną m. in. cisy z Cisownicy, lipy z Lipowca, brzozy z Brzezówki, dęby z Dębowca, sosny z Sosnowca i jabłonka z Katowic. „Będziemy dalej sadzić do 2017 i dłużej” – zapewnia duchowy.


Ekumeniczny Ogród Reformacji powstaje nieopodal ewangelickiej parafii oraz przy beskidzkim szlaku turystycznym z Przełęczy Salmopolskiej na Kotarz.


Dekada Lutra jest międzynarodowym projektem społeczno-religijnym, którego celem jest popularyzowanie historii i dziedzictwa Reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Adresowana jest nie tylko do Kościołów chrześcijańskich, ale i do szerokich grup społecznych. Inicjatorami projektu są Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) i Ministerstwo Kultury Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt.


zobacz film