english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Diecezjalny Zjazd Młodzieży w Krakowie

W dniach 22-23.10.2011 r. odbył się kolejny Diecezjalny Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. Młodzieży, która zjechała do Krakowa, przyświecało hasłp: "Loty czarterowe do nieba”.

W sobotnie przedpołudnie, z lekkim opóźnieniem, uczestnicy zostali przywitani w kościele św. Marcina przez proboszcza, Romana Prackiego, ks. Marcina Koniecznego (Diec. Duszpasterza Młodzieży) oraz praktykanta (Łukasza Zielińskiego). Po wspólnym śpiewie przy akompaniamencie gitarowym Olafa Bertmana, krótkim rozważaniu Ł. Zielińskiego o "lotach czarterowych do nieba" opartym o Ne 2,20 i modlitwie ks. Marcina Koniecznego, grupa ponad 40 osób została wyprawiona drożdżówkami oraz obwarzankami i ruszyła tramwajem do Muzeum Lotnictwa Polskiego.


 


W muzeum uczestnicy zjazdu mieli szansę zaznajomić się z historią kolekcji samolotów i śmigłowców pochodzących z różnych okresów i części świata.

Po zakończeniu zwiedzania, na zjazdowiczów czekał niemalże godzinny spacer, m.in. wzdłuż pasa startowego byłego lotniska znajdującego się nieopodal muzeum.

Finałem spaceru był Park Wodny lub Kino do wyboru. Ci, którzy wybrali kino, również podzielili się na grupy, aby każdy mógł obejrzeć interesujący go film (m.in. "Trzej Muszkieterowie").

Po seansach kinowych i czasie spędzonym w Parku Wodnym, na teren krakowskiej parafii wróciły niezależnie od siebie trzy grupy wraz opiekunami.

Zmęczeni, zmarznięci i głodni zjazdowicze mogli posilić się m.in. gorącym bigosem z chlebem. Ci, którym wystarczyło siły, ruszyli w miasto podczas czasu wolnego.

Pierwszym punktem wieczornego programu był wykład o ryzyku uzależnień poprowadzony przez psychologa i psychoterapeutę uzależnień, Wojciecha Sowę. Jak się okazało, była to prawie dwugodzinna rozmowa z uczestnikami, która nie miała na celu tylko przestrzegać, ale przede wszystkim zmusić do samodzielnego myślenia.


 


Po sobotnich emocjach zjazdowicze mieli okazję wyciszyć się podczas wieczornego spotkania w kościele. Śpiew przy akompaniamencie gitary i modlitwy ks. Marcina Koniecznego oraz rozważanie ks. Marcina Liberackiego bardzo temu sprzyjały.

Kolejnym i ostatnim punktem tego dnia było udanie się na spoczynek do szkoły. Na tych, którzy postanowili zrezygnować ze snu, czekał półmaraton filmowy i kawiarenka z piłkarzykami oraz grami planszowymi.

W niedzielę od 8:00 w kawiarence serwowane było śniadanie.
O godzinie 10:00 uczestnicy zjazdu wraz z krakowskimi parafianami przeżywali nabożeństwo, gdzie kazanie na temat przykazań wygłosił ks. Marcin Konieczny. Po nabożeństwie zjazdowicze mieli ostatnie chwile dla siebie oraz czas na sprzątanie i spakowanie się. Ostatni uczestnicy opuścili teren parafii około godziny 15:00. 

***

Słowa podziękowania należą się wszystkim obecnym i zaangażowanym w Zjazd, m.in. ks. Romanowi Prackiemu i pracownikom parafii oraz krakowskiej młodzieży.

tekst: Łukasz Zieliński
zdjęcia: Aleksandra Zielińska