english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelicki kościół na szlaku Industriady 2011

W sobotę, 11 czerwca 2011 r. odbyła się kolejna Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Na szlaku tym znajduje się 36 zabytków i muzeów, będących świadectwem przemysłowej przeszłości i współczesności Górnego Śląska i Zagłębia. Industriada jest w swym założeniu imprezą promującą te niezwykłe miejsca i zachęcającą do ich zwiedzenia.
 
Jednym z zabytków znajdujących się na szlaku jest Kolonia Ficinus – położone w Rudzie Śląskiej – Wirku jedno z najstarszych na Górnym Śląsku osiedli robotniczych. Osiedle składające się z szeregu jednakowych, kamiennych, dwukondygnacyjnych domków zostało wybudowane około 1860 roku dla pracowników kopalni Gottessegen – obecnej kopalni Pokój. Przez wiele lat Ficinus był domem dla pokoleń górników i ich rodzin, w latach 60 i 70, gdy obok zaczęły wyrastać blokowiska, zaczął popadać w ruinę. Zdawało się, że los kamiennych budynków pozbawionych okien, z załamanymi dachami jest przesądzony. Wtedy jednak władze Rudy Śląskiej postanowiły sprzedać poszczególne domy i przeznaczyć środki na wsparcie ich remontów, z zastrzeżeniem, że zostaną one odbudowane w pierwotnym kształcie. Eksperyment udał się. Dziś Ficinus jest jedną z najbardziej atrakcyjnych ulic Rudy Śląskiej, przy której działają sklepy, restauracje, prywatne przedszkole i szkoła muzyczna. Od prawie 110 lat na samym początku Ficinusa stoi ewangelicki kościół Odkupiciela, który wraz z zabytkowymi domkami tworzy niezwykłą atmosferę tego miejsca.
 
  

W dniu Industriady, dla gości i turystów i gości na Ficinusie zorganizowano wiele atrakcji. Można było kupić ciekawe pamiątki, spróbować dobrej kuchni, oraz posłuchać dobrej muzyki. W kościele Odkupiciela zorganizowano wystawę przedstawiającą historię kolonii i kościoła. W samo południe odbył się pierwszy z koncertów, które co kilkadziesiąt minut odbywały się w kościele. Zanim swoje umiejętności przedstawili uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Rudzie Śląskiej, dostojnych gości, a szczególnie obecną w kościele prezydent Rudy Śląskiej – Grażynę Dziedzic, powitał proboszcz wireckiej parafii – ks. Marcin Brzóska.

 
Oprócz zdolnej młodzieży w czasie muzycznego popołudnia w kościele zaśpiewał także wirecki Chór Słowiczek, który właśnie na Ficinusie od 1937 roku posiada własny dom śpiewaczy i chyba jako jedyny chór w Polsce prowadzi własna restaurację. Pomiędzy koncertami do kościoła przychodziły grupy turystów oprowadzane przez przewodników PTTK, którym o kościele i wireckiej parafii opowiadał ks. Marcin Brzóska. W sumie przez cały dzień przez kościół przewinęło się sporo ponad tysiąc osób podziwiając zarówno jego bryłę, jak i niezwykłe wnętrze.
 
Zarówno wirecki kościół ewangelicki, jak i cała kolonia Ficinus, to na pewno niezwykłe perełki architektury, które warto poznać. Niedzielne i świąteczne nabożeństwa rozpoczynają się o godzinie 10:45. Po nabożeństwie warto pójść na spacer po Ficinusie. Serdecznie zapraszamy!
 

Więcej zdjęć: Ruda Śląska