english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz jaworskiego Kościoła Pokoju

W dniach 17-18 września 2011 r. w Jaworze na Dolnym Śląsku odbyły się uroczystości związane z 10. rocznicą wpisania Kościoła Pokoju na listę UNESCO. W jubileuszu wzięli udział między innymi zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec oraz zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej bp Ryszard Bogusz. Organizatorami uroczystości była gmina Jawor, Muzeum Regionalne oraz parafia ewangelicka.
 
Dostojni goście wzięli udział w wernisażu wystawy pt.: „PRZEKRACZANIE NIEMOŻLIWEGO - KOŚCIÓŁ POKOJU W JAWORZE W X ROCZNICĘ WPISANIA NA LISTĘ UNESCO", który odbył się w miejscowym Muzeum Regionalnym.
 

   
Wystawa skierowana jest do dzieci, młodzieży, turystów z kraju i zagranicy. Jej celem jest wyjaśnienie i zrozumienie przyczyn wpisania w 2001 r. Kościoła Pokoju w Jaworze na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 
Wystawa, zaaranżowana w zabytkowych wnętrzach dawnego klasztoru bernardynów, objaśnia fenomen rozwiązania architektonicznego Kościoła Pokoju w kontekście kulturowym, politycznym i religijnym. Analiza architektonicznego rozwiązania budowli wyjaśnia ponadto, w jaki sposób budowniczym kościoła udało się przekroczyć ramy niemożliwego pod względem konstrukcji, funkcji i formy.
 
Dla upamiętnienia tego wydarzenia Gmina Jawor zaprezentowała na płycie rynku miejskiego tablice, z których każdy Jaworzanin mógł zapoznać się z historią Kościoła Pokoju w Jaworze oraz momentem wpisania tego unikatowego zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
W godzinach wieczornych w Kościele Pokoju odbył się koncert finałowy Jaworskich Koncertów Pokoju, w którym arcydzieła baroku zaprezentowała orkiestra Concerto Polacco pod kierunkiem Marka Toporowskiego.
 
W czasie koncertu uhonorowano osoby zasłużone dla rewitalizacji i wpisania jaworskiego Kościoła Pokoju na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich był poprzedni proboszcz jaworskiej parafii ks. Roman Kluz z Brennej na Śląsku Cieszyńskim.
 
Sobotnie uroczystości zakończył bankiet, którego kulminacyjnym punktem było rozdzielenie tortu z wizerunkiem Kościoła Pokoju w Jaworze.
 
BIK
więcej: Miasto Jawor