english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Młodzi Amerykanie koncertowali w Goleszowie

W sobotę, 21 maja 2011 r., odbył się w kościele ewangelickim w Goleszowie koncert muzyki w wykonaniu młodzieżowego chóru z Lenoir-Rhyne University z USA (stan Karolina Północna). Data koncertu była nieprzypadkowa, ponieważ zbiegła się liturgicznie z Niedzielą Cantate, co z łaciny znaczy śpiewajcie. Niedziela ta rokrocznie uświadamia luteranom i nie tylko, że Kościół Ewangelicki jest Kościołem śpiewającym.
Wszystko zaczęło się od reformy liturgicznej, przeprowadzonej w XVI w. przez ks. Marcina Lutra, który nie chciał, by nabożeństwo (msza) było teatrem „jednego aktora”, lecz by cały lud Boży włączył się w oddawanie Bogu chwały właśnie poprzez pieśń. Młodzi Amerykanie swoim koncertem dołożyli cegiełkę jako znak kontynuowania pięknej tradycji.


Młodzi wykonawcy zaprezentowali różnorodny repertuar pieśni – od klasyki po współczesność. Śpiewali po łacinie, słowacku, niemiecku i angielsku. Wzbudzili wielki entuzjazm wśród słuchaczy, którzy każdy utwór nagradzali gromkimi brawami. Po koncercie odbyło się spotkanie w sali parafialnej przy smacznych kołaczach. Następnie chórzyści udali się do Salmopola, gdzie przy grillu śpiewali jeszcze do późnych godzin nocnych.
W niedzielny poranek, 22 maja, uświetnili swym śpiewem nabożeństwo konfirmacyjne w kościele ewangelickim w Białej.
Chór pod dyr. ks. dr. Paula Webera obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia istnienia. Z tej okazji odbywa turnee po Europie. Śpiewali już w Warszawie i Krakowie. Podczas pobytu na Śląsku Cieszyńskim gościli w ośrodku kościelnym w Szczyrku-Salmopolu, ponieważ tamtejszy proboszcz, ks. J. Byrt, od wielu lat zajmuje się koordynacją tras koncertowych chórów amerykańskich. Goście udają się teraz do Czech i Niemiec.


Na ich stronie internetowej można znaleźć cytat z Abrahama Lincolna: „Każdy człowiek w każdym miejscu, zachęcany i wzmacniany, ma prawo wznosić się, ma prawo powstać". Słowo "powstań " jest hasłem wszystkich wydziałów i kierunków Uniwersytetu Lenoir-Rhyne.


„Powstają” w różny zadziwiający nieraz sposób, ale co jeszcze bardziej istotne – pomagają "powstać " innym. I tak np. jedna z grup studentów pomagała w odbudowie miasta Nowy Orlean po zniszczeniach spowodowanych huraganem Kathrina, inni nieśli pomoc w pielęgnacji chorych w szpitalach w Meksyku. Taka działalność jest również śpiewaniem nowej pieśni dla Pana Boga i bliźniego.


xjb