english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Muzyczne Dni Ewangelizacji i otwarcie szkoły

W dniach 2-4 września 2011 r. w Gliwicach odbyły się Muzyczne Dni Ewangelizacji oraz uroczyste otwarcie nowego budynku Szkoły Podstawowej im. Alberta Schweitzera przy ul. Franciszkańskiej.
 
W piątek, 2 września o godz. 19.00 w glwickim kościele odbył się koncert jazzowy z przesłaniem. Wystąpiło Trio Janusza Strobla, a mówcą wieczoru był ks. Andrzej Wojcik - proboszcz parafii. Kościół wypełnił się miłośnikami muzyki jazzowej. Nie zabrakło także i osób, które po koncercie stwierdzały, że jazz faktycznie jest niezwykły! Artyści zaprezentowali, jak zwykle, poziom z "górnej półki" oraz wykazali się skromnością, smakiem i poczuciem humoru.
 
  Trio Janusza Strobla
 
Ks. A. Wójcik w przesłaniu ewangelizacyjnym odniósł się do Chrystusa, który jest Bogiem naszej codzienności i przechadza się pośród nas tak, jak było to kiedyś. Podstawą rozważania były słowa z Ewangelii Jana 3,16. Mówca wspomniał także tragicznie zmarłego w tym roku - śp. Władysława Wilińskiego z Mrągowa, który m. in. propagował muzykę jazzową; organizując koncerty w swojej galerii (Galeria Wiliński) oraz współorganizując je w parafii ewangelickiej w Mrągowie. Prowadzący koncert proboszcz kończąc wieczór, zostawił uczestników z pytaniem - refleksją: "Czy ci, którzy mnie znają, będą mogli powiedzieć po moim odejściu ze świata, że na pewno słucham dobrej muzyki w niebie...?"
 

W sobotę miały miejsce uroczystości związane z otwarciem budynku Szkoły Podstawowej ETE im. Alberta Schweitzera w Gliwicach przy ul. Franciszkańskiej 5.

 

 
O godz. 14.00 uroczystość rozpoczął ekumeniczny Chór Vocalis, po czym przemawiali: Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec, Zdzisława Waniek - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, a w imieniu Prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, Sekretarz Rady Miasta - Andrzej Karasiński, Prezes Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego - Czesław Czudek, ks. Andrzej Wójcik - proboszcz parafii w Gliwicach. Odczytano także list, który przesłał prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Europarlamentu, który zasiada w Radzie Honorowej Szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego.

Ranga Szkół ETE z roku na rok staje się coraz większa, dzięki czemu odciskają one swoje piętno w dziejach naszego Miasta - napisał prof. Jerzy Buzek w liście gratulacyjnym przesłanym z okazji otwarcia nowego budynku.

 
W dalszej części programu w przedstawieniu pt. "Kropla wody" wystąpiły dzieci pod przewodnictwem nauczycielki Żanety Sojki.

 

 
Następnie Biskup Kościoła Jerzy Samiec i Zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Tadeusz Szurman dokonali aktu poświęcenia nowego budynku Szkoły.


 
Dyrektor Szkoły Podstawowej ETE - mgr Lidia Janik, Sekretarz Miasta Gliwice - Andrzej Karasiński oraz proboszcz gliwickiej parafii ks. Andrzej Wójcik uroczyście przecięli wstęgę.

 

Podczas bankietu w nowej szkole można było zapoznać się z historią projektu, a także nabyć symboliczną cegiełkę, jako wkład w II etap budowy, w postaci specjalnie wybitej na tą okazję monety z wizerunkiem szkoły i jej patrona - Alberta Schweitzera. Dzieci uczą się już w nowym budynku (6 sal lekcyjnych, zaplecze administracyjne), potrzeba jednak na przyszły rok kolejnych sal i budowy zaplanowanego II etapu przedsięwzięcia. Z Bożym błogosławieństwem, przy pomocy wielu ludzi (modlitwy, wsparcie, darowizny, pomoc fizyczna - tak zwane "sobotnie czyny parafialne"), ukończyliśmy I etap. Modlimy się dalej o Boże błogosławieństwo, siły i poruszenie ludzkich serc dla wspierania tego projektu. Przy okazji bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy angażują się w to Boże dzieło.

 

Osoby koordynujące projekt - Dyrekcja Szkół ETE: Maria Czudek, Lidia Janik, Marcin Szala i Prezes Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego - Czesław Czudek


 

W budynku Gimnazjum i Liceum ETE odbył się koncert Zespołu Vocalis pod kierownictwem Daniela Cichego, który podbił serca słuchających wysokim poziomem, a także nowymi aranżacjami pieśni ze śpiewnika ewangelickiego. Przesłanie ewangelizacyjne podczas koncertu wygłosił ks. Jan Kurko - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach.

 


W niedziele odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne z udziałem Biskupa Jerzego Samca - zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, który wygłosił także kazanie, w którym między innymi, apelował, by za słowami szły także czyny, by nasze chrześcijańskie świadectwo codziennej wiary nie polegało tylko na słowach i deklaracjach, ale by przejawiało się ono w czynnej miłości i posłuszeństwie. Podczas nabożeństwa dziękowano w modlitwie za minione wakacje, rozpoczynający się rok szkolny oraz nowy budynek Szkoły Podstawowej ETE. Liturgię poprowadził zespół młodzieżowy, a podczas introitu i czytania tekstów usłużyli aktorzy Teatru Dobrego Serca - Paulina Dulla i Jerzy Latos. Nie zabrakło niespodzianki dla dzieci - tradycyjnych muppetów. Modlitwę powszechną poprowadzili przedstawiciele: dzieci - Hanna Walica, rodziców - Aleksander Macha, nauczycieli - Lidia Janik. Podczas nabożeństwa gościliśmy także 25 - osobową grupę z Niemiec. Kościół wypełnił się po brzegi, zabrakło miejsc. Wiele osób przystąpiło także do Stołu Pańskiego.
 

 


O godz.14.30 spotkaliśmy się ponownie w auli Szkół ETE na spektaklu dla dzieci - KOLOROWY ŚMIETNIK - Teatru Dobrego Serca z Warszawy - gdzie zarówno dzieci i dorośli doskonale się bawili - przy okazji poznając szczególnych mieszkańców kolorowego śmietnika oraz przesłanie "książki bez okładki".

 

 

Ostatnim punktem programu zamykającym Dni Ewangelizacji było Spotkanie ze Słowem Bożym w kościele, czyli wykład: Muzyczny bohater Starego Testamentu - Dawid, który został zaprezentowany przez ks. Bartosza Cieślara z Katowic.

  

BOGU JESTEŚMY WDZIĘCZNI ZA JEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWO! SOLI DEO GLORIA!
więcej: Strona parafialna