english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Muzyka, która łączy narody

Po niedzielnym nabożeństwie 4 grudnia 2011 w kościele Świętego Krzyża w Słupsku odbył się koncert muzyki religijnej w wykonaniu połączonych chórów Akademii Pomorskiej Iuventus Cantans i Cantus Pomeraniae pod kierownictwem dr Beaty Wróblewskiej.


Koncert zakończył projekt wydania dwupłytowego albumu i śpiewnika z utworami Joachima Schwarza, ewangelickiego diakona i kantora urodzonego Słupsku w 1930 roku, który jako kompozytor i wydawca należał do protagonistów gatunku muzycznego nowych pieśni kościelnych.


Schwarz jest autorem kanonu Ausgang und Eingang, który znajduje się w prawie wszystkich chrześcijańskich śpiewnikach na świecie (przetłumaczony na 10 języków – ŚE 322). W latach 90-tych organizował koncerty w Polsce i Niemczech z udziałem chórów niemieckich i polskich oraz grup instrumentalnych. Czynnie wspierał rekonstrukcję barokowych organów w kościele św. Jacka w Słupsku. W 2008 r. w dziesięć lat po jego śmierci władze samorządowe Słupska ufundowały mu tablicę pamiątkową, jako osobie, która na trwałe wpisała się w historię miasta.


Po jego śmierci kontynuatorką idei Schwarza jest wdowa po nim – Mechthild Schwarz. Dzięki jej staraniom wydawnictwo Akademii Pomorskiej wydało w 2006 r. autobiograficzną książkę Schwarza "Na wschodzie wschodzi słońce". W 2007 r. Mechthild Schwarz zwróciła się do słupskiej dyrygentki i kompozytor Beaty Wróblewskiej z propozycją opracowania pieśni jej męża Joachima i nagrania płyty w wersji polskiej i niemieckiej. W efekcie powstało swoiste niemiecko-polskie dzieło o pokoju, miłości i nadziei pt. „Damit sie alle eins sind - Aby wszyscy byli jedno”, które umożliwiło wspólną realizację koncertów przez artystów z Polski i Niemiec. Dodatkowo powstał śpiewnik z pieśniami w obu językach, opracowany i wydany przez Beatę Wróblewską.


W kwietniu 2009 roku w kościele ewangelickim w Słupsku oraz w kościele zamkowym został nagrany materiał na płytę w wykonaniu chórów Akademii Pomorskiej w Słupsku i instrumentalistów orkiestry Sinfonia Baltica.


Podczas niedzielnego koncertu, oprócz utworów Joachima Schwarza zabrzmiały utwory organowe w wykonaniu Bogdana Narlocha i solistki Katarzyny Chacińskiej.


Honorowym gościem koncertu była Konsul Generalna Niemiec Pani Anette Klein, która wzięła także udział w poprzedzającym koncert nabożeństwie.


W związku z ekumenicznym charakterem projektu, druga część koncertu odbyła się w kościele zamkowym św. Jacka.


Tekst: B. Wróblewska, ks. W. Froehlich

Foto: J. Wild