english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowe drzewa w Ogrodzie Reformacji

Rozrasta się Ogród Reformacji przy kościele luterańskim w Szczyrku w Beskidach. 20 cisów posadzili (w piątek, 6 maja, 2011 r.) młodzi ewangelicy z Cisownicy. - W naszym ogrodzie jest już ponad 3 tysiące drzew - powiedział miejscowy duchowny luterański ksiądz Jan Byrt.To pierwsze cisy w ogrodzie, który powstaje by upamiętnić 500-lecie Reformacji. To także pierwsze cisy w całym Szczyrku. 


Drzew tych niegdyś używano do budowy świątyń. Kiedyś cis rósł w pełnym słońcu, na leśnych polanach. Gdy z jego drzewa zrobiono krzyż, na którym umarł Jezus Chrystus, ze wstydu przeniósł się do półcienia - opowiada o cisie legenda.


Według ludowych przekazów cisy zostały wycięte na prośbę Kazimierza Wielkiego, któremu doniesiono, że pospólstwo z owoców cisu robi sobie tajemne mikstury antykoncepcyjne.

 


W Polsce rośnie cis pospolity. Podobnie jak w większości krajów europejskich, objęty jest ochroną. Ten gatunek zaczął ginąć w średniowieczu, kiedy z drzewa cisowego robiono łuki, kusze i groty. Już król Władysław Jagiełło zabronił nadmiernego wycinania cisów. 


Cis pospolity dorasta do kilkunastu metrów, żyje nawet tysiąc lat. Jest trujący - igły, kora i piękne, czerwone owoce zawierają toksyczny alkaloid - takynę. Według wierzeń ludowych kołek cisowy na dachu chronił przed piorunami, a wywar z niego leczył wściekliznę u ludzi i zwierząt.


W Ogrodzie Reformacji rosną jodły, świerki, buki, buki czerwone , brzozy, modrzewie, lipy, drzewko japońskie, jabłonie i  cisy. Każdy, kto ma ochotę, może się przyłączyć do akcji szczyrkowskiego proboszcza. Sadzenie drzewek potrwa jeszcze około miesiąca. Potem aż do jesieni będzie przerwa.