english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy Dom Zborowy w Dębowcu

Niedziela, 17 lipca 2011 r., była szczególnym dniem dla ewangelików z Dębowca (filiału parafii Skoczów). Przy pięknej pogodzie i w obecności licznie zgromadzonych wiernych Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – ks. Jerzy Samiec, w asyście zwierzchnika diecezji cieszyńskiej – bp. Pawła Anweilera i miejscowego proboszcza – ks. Adama Podżorskiego dokonał poświęcenia nowego Domu Zborowego. Uroczystość zbiegła się z 99. rocznicą poświęcenia ewangelickiego kościoła Zbawiciela w Dębowcu.


 

Święto filiału rozpoczęło się od poranku pieśni i muzyki religijnej, w trakcie którego wystąpiły następujące zespoły: chórek dziecięcy z Dębowca (dyr. M. Cieślar, E. Kaleta), Zespół Dzwonków (dyr. D. Podżorska), chór z Dębowca (dyr. G. Targosz), zespół młodzieżowy (dyr. D. Podżorska), Diecezjalna Orkiestra Dęta (dyr. A. Pasterny). Poszczególne zespoły uświetniły także nabożeństwo.


 

Po poranku odbyło się pożegnanie starej salki i symboliczne oddanie kluczy. Następnie Biskup Kościoła poświęcił nowy Dom Zborowy. Słowa pozdrowienia w imieniu zebranych przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji kościelnych przekazali: starosta Powiatu Cieszyńskiego – Czesław Gluza, wójt gminy Dębowiec – Tomasz Branny oraz proboszcz dębowieckiej parafii rzymskokatolickiej – ks. Marian Kubecki.Po tej części odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne w kościele Zbawiciela, w czasie którego Słowo Boże zwiastował bp Jerzy Samiec. Słowo pozdrowienia i gratulacji przekazał również bp Paweł Anweiler.

 

Po nabożeństwie licznie zgromadzeni uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek. Była to również dobra okazja, by na spokojnie zwiedzić nowo powstały obiekt.***

Z kart historii Domu Zborowego:


Myśl o budowie Domu Zborowego zrodziła się w grudniu 2004 roku na zebraniu zarządu filiału. Zgromadzenie Parafialne w Skoczowie podjęło stosowną uchwałę w styczniu 2005, którą Konsystorz zatwierdził w kwietniu 2005 roku. Projekt wykonał architekt Karol Gaś, kierownictwo budowy objął Andrzej Cichy. Podczas nabożeństwa reformacyjnego w 2006 roku modlitwą na placu budowy zainaugurowano proces budowy.

 

Przez 5 lat przy budowie pracowało wiele osób. Zarówno firmy, jak i członkowie parafii, odpłatnie, a także nie raz nieodpłatnie. W tym okresie zbierano kwartalnie ofiary ołtarzowe w całej parafii; niektórzy (głównie mieszkańcy Dębowca, Iskrzyczyna i Kostkowic) wpłacali je regularnie. Dodatkowo parafia uzyskała dotację Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa oraz pożyczkę z Konsystorza. Całością koordynował zarząd filiału na czele z kuratorem – Romanem Kłodą.

 

Proboszcz – ks. A. Podżorski, w słowach podziękowania powiedział m. in.: „Tu wielu z was ma swój udział, a sam Bóg, który zna nasze serca, wie o tym najlepiej. Błogosławił nasze dzieło, ochraniał od złego, dodawał sił i zapału, a dziś radujemy się z tego wspólnie. Prorok Aggeusz pisze: „Wtedy Pan poruszył… ducha całej reszty ludu, tak, że przyszli i podjęli pracę koło domu Pana Zastępów, swojego Boga”. Za wszystkie ofiary, prace, modlitwy serdecznie dziękuję. Jest to nasz wspólny wysiłek, dzieło Boże, w którym – jak pisze ap. Paweł – „współpracownikami Bożymi jesteśmy””.


Tekst: xmcz

Zdjęcia: Marek Sadowski, Piotr i Andrzej Czyż