english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Obchody 72. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Wybrzeżu

Westerplatte, 1 września

 
1 września 2011 r. Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. bp Marcin Hintz wziął udział w uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która odbyła się na gdańskim półwyspie Westerplatte przy pomniku Obrońców Wybrzeża o godzinie 4.45, dokładnie w rocznicę pierwszych strzałów na Westerplatte. Uroczystość rozpoczęła rekonstrukcja historyczna walk stoczonych 1 września 1939 r. Następnie odczytano apel poległych. Pod pomnikiem ofiar Westerplatte, wspólnie z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem, ks. bp Hintz złożył wieniec.
 

Po oficjalnej uroczystości, bp Hintz uczestniczył w rozmowach kuluarowych z udziałem władz państwowych, w tym rozmawiał z Premierem RP Donaldem Tuskiem.

 
Uroczystość rocznicowa w Muzeum Stutthof w Sztutowie, 3 września
 
Ks. bp Marcin Hintz w dniu 3 września 2011 r. w Sztutowie uczestniczył w obchodach 72. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof.
 
Program uroczystości obejmował modlitwę ekumeniczną oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Pomnikiem. W modlitwie ks. bp Hintz podkreślił rozmiar tragedii wynikły ze zbrodniczego planu III Rzeszy, niespotykany w dziejach ludzkości. Pomimo, że minęło ponad 70 lat od tamtych wydarzeń, nie możemy o nich zapomnieć, gdyż bez pamięci o II Wojnie Światowej niemożliwe jest zrozumienie współczesności. W Europie żyjemy już od przeszło 60. lat w pokoju i tylko poprzez proces pojednania ten stan możemy utrzymać.
 
W uroczystości tej obok biskupa Diecezja Pomorsko-Wielkopolskiej udział wzięli przedstawiciele kościoła Prawosławnego i Rzymskokatolickiego. Duchowni trzech wyznań wraz z młodzieżą harcerską zapalili znicze pod pomnikiem ofiar Obozu Koncentracyjnego w Stutthofie.