english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Po tragedii w Norwegii

Poruszeni okrutnymi wydarzeniami w Norwegii – zamachem bombowym na budynki rządowe w centrum Oslo oraz mordem dokonanym na uczestnikach obozu młodzieżowego na wyspie Utoya – przesyłamy w imieniu wiernych i władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce najgłębsze wyrazy współczucia wszystkim Norwegom, a w szczególności rodzinom Ofiar tragedii.

W milczeniu i oszołomieniu stoimy przed bezmiarem bezsensownej zbrodni. Wobec wielkiego cierpienia trudno odnaleźć słowa, które mogłyby pocieszyć pogrążony w żałobie Naród i Kościół. W tych trudnych chwilach naznaczonych wieloma pytaniami, bolesnym żegnaniem ofiar i duchowymi rozterkami chcielibyśmy zapewnić o naszej pamięci i modlitwie, którą wypowiadaliśmy podczas nabożeństw w naszych kościołach.

W 5. Niedzielę po Trójcy Świętej – Kościół rozważa słowa Zbawiciela podczas powoływania pierwszych uczniów. Ewangelia poucza nas, że chrześcijańskie powołanie realizuje się w bezwarunkowym posłuszeństwie Chrystusowi, który wzywa nas do miłości wobec Boga i bliźnich. Nikt i nic nie może tego zmienić. Nikt nie może mienić się uczniem Jezusa Chrystusa i powoływać się na Jego święte imię dla realizacji szatańskich zamiarów. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do niesienia Ewangelii – zwiastowania pocieszenia i zbawienia w Krzyżu i Zmartwychwstaniu Chrystusa światu tak mocno naznaczonemu cierpieniem.

Teraz niewypowiedziane cierpienie staje się w dramatyczny sposób udziałem Narodu Norweskiego, a wraz z nim Kościoła Norwegii oraz wszystkich ludzi dobrej woli niezależnie od wyznania i religii.

W tych trudnych chwilach chcemy modlić się słowami psalmisty: „A teraz, czego mam się spodziewać, Panie? W Tobie jest nadzieja moja.” (Psalm 39,8)

Bp Jerzy Samiec
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Ks. radca Waldemar Pytel
Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP


Czytaj również tutaj