english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Poniedziałek Wielkanocny w Pile

W poniedziałek Wielkanocny, 25 kwietnia 2011 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowego kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile, który swoje miejsce znalazł przy ulicy Wincentego Pola, w pobliżu ulic Buczka i Okrzei, gdzie równo sto lat temu poświęcono kościół ewangelicki Świętego Jana Ewangelisty. 
 
 
 
Autorem projektu nowej świątyni jest Jerzy Klement z pilskiej firmy Kwadrat. 15 czerwca 2008 r. rozpoczęto prace budowlane przy ulicy Wincentego Pola. Wykonawcą stanu surowego była firma „Sekuterscy” z Wielenia. Dalsze prace od 30 kwietnia 2009 r. prowadziła firma Kwadrat.
Autorem projektu wnętrza (prezbiterium, ołtarza, chrzcielnicy i mównicy) był profesor Władysław Wróblewski z Akademii Sztuk Pięknych z Poznania, a także członek Rady Parafialnej PEA w Poznaniu. Realizację tego projektu powierzono firmie kamieniarskiej „Wazonex” z Chodzieży. Obraz zdobiący prezbiterium Ukrzyżowany Jezus został namalowany farbą na stalowej płycie. Surowy ołtarz, mównica i chrzcielnica wykonane zostały z czarnego i brązowego granitu. 200 krzeseł podarowała parafia ewangelicka z Düsseldorfu. Na dzwonnicy zawisł stary brązowy dzwon z kościoła ewangelickiego z Sępólna Krajeńskiego – dar z sąsiedniej parafii z Bydgoszczy. Na dzwonie znajduję się napis w języku niemieckim, który w polskim tłumaczeniu brzmi „Warownym Grodem jest nasz Bóg". Na zapleczu kościoła znajdują się: sala katechetyczna, biuro Diakonii i sala muzyczna.
 

 
Uroczystość w dniu 25 kwietnia br. rozpoczęła się o godzinie 15.00 nabożeństwem. W nabożeństwie i poświęceniu kościoła udział wzięli m.in. Biskup Kościoła Ewangelickiego - Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec z Warszawy, biskup Diecezji Pomorsko- Wielkopolski bp prof. Marcin Hintz, Naczelny Kapelan EDW bp ppłk Mirosław Wola oraz liczne duchowieństwo Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Nie zabrakło oczywiście tego, który wraz z poznańską Radą Parafialną podjął się stworzenia, opieki duchowej i zabezpieczenia jednej z najmłodszych parafii w naszym Kościele - ks. seniora Tadeusza Raszyka. W nabożeństwie liczny udział wzięli przedstawiciele władz miasta, powiatu, powiatowej komendy policji oraz szkoły policji, dyrektorów MOPS i muzeów, przedstawicieli wojska oraz miejscowe duchowieństwo katolickie na czele z ks. dziekanem Stanisławem Oraczem, który przekazał słowa pozdrowienia, oraz goście z GAW w Saksonii i partnerskie parafii w Bad Lauchstead.
 
 
Po nabożeństwie na gości czekał poczęstunek, a następnie koncerty Beaty Bednarz i zespołu N.O.C. Wieczorem w niebo poszybowały „lampiony szczęścia” z symbolem róży Lutra, które zakończył ten historyczny dzień nie tylko dla ewangelików w Piły, ale całego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.