english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Słodka rybka adwentowa

Z okazji Adwentu (Adventus łac. Przyjście) i pamiątki narodzin Jezusa Chrystusa postanowiliśmy stworzyć prosty, a jakże wymowny projekt. Jest to wypiek ze słodkiego ciasta w kształcie ryby - symbolu chrześcijaństwa. Znak ten używany był w I wieku przez pierwszych chrześcijan, wyznawców Mesjasza, a później dotarł do pogan, którzy uwierzyli w Jezusa.

 

Dlaczego znak ryby? Otóż greckie słowo "ICHTIS" (ryba) kryło w sobie wyznanie wiary. Pierwsi chrześcijanie stworzyli z tego wyrazu akronim, każda kolejna litera daje początek nowym wyrazom, tworząc tym samym wyznanie wiary pierwszych chrześcijan.

  

 


I tak "I" (Iesous = Jezus), "Ch" (Christos = Chrystus), "T" (Theou = Boży), "I-Y" (Yios = Syn), "S" (Soter = Zbawiciel), czyli: Jezus Chrystus, Boży Syn, Zbawiciel!

Spożywając taką "rybkę ", człowiek nie powinien zapomnieć o modlitwie i to jest celem tego projektu, abyśmy poprzez codzienną modlitwę związali się z naszym Bogiem, szczególnie w czas Adwentu.

Zachęcamy inne piekarnie w Polsce do wypieku rybek chrześcijańskich. Ten projekt ma też przypominać, że żyjemy w chrześcijańskim kraju.

Rybki można zamawiać w wiślańskiej piekarni „U Troszoka” (tel. 33/857-9784).


Ks. Jan Byrt