english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Szlak ewangelicki w Słupsku

Przewodnik turystyczny śladami ewangelików

 
Pracownia na Pastwiskach wydała czwarty przewodnik turystyczny oprowadzający po mieście zamieszkanym przez ewangelików. Tym razem książka opowiada o Słupsku i jego mieszkańcach: luteranach, a także kalwinistach i metodystach.
 
 
W przedwojennym Słupsku ewangelicy (luteranie i reformowani) stanowili 98% ogółu mieszkańców, dlatego przewodnik turystyczny „Szlak ewangelicki w Słupsku” opisuje całe miasto. Od obecnej plebanii położonej przy ul. Krzywej w północnej części śródmieścia, przez Stare Miasto z dawnymi kościołami ewangelickimi, po obecny kościół luterański Świętego Krzyża na rogu ulic Prostej i Słowackiego. Przewodnik krótko opisuje również filiały w Gardnie Wielkiej, Główczycach i Lęborku oraz inne miejscowości w powiecie słupskim i bytowskim, których mieszkańcy związani byli w przeszłości z Kościołem luterańskim. Dziś w 95-tysięcznym Słupsku mieszka zaledwie 180 ewangelików, natomiast w całej parafii obejmującej byłe województwo słupskie 230 osób.
 
 

Opis krajoznawczy uzupełniają informacje praktyczne – zarówno te dotyczące słupskiej parafii luterańskiej, jak i turystyczne – są tu m.in. informacje o komunikacji w Słupsku, służbie zdrowia, muzeach i imprezach cyklicznych.

 
Przewodnik „Szlak ewangelicki w Słupsku” powstał we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Słupsku.

 

 
Patronat honorowy nad książką objęli: Maciej Kobyliński – Prezydent Słupska, Sławomir Ziemianowicz – Starosta Słupski i Joachim Bleicker – Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.
 
Patronem medialnym przewodnika jest oficjalny portal Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej luteranie.pl oraz regionalny dziennik Głos Pomorza.
 

 
Punkty sprzedaży książki:
Cieszyn – Warto (ul. Wyższa Brama);
Sławno – księgarnia Pod Sową (ul. Wyszyńskiego);
Słupsk – Centrum Informacji Turystycznej (róg ulic Starzyńskiego i Tuwima), księgarnia Ratuszowa (ul. Filmowa), Muzeum Pomorza Środkowego (Zamek Książąt Pomorskich), plebania parafii ewangelicko-augsburskiej (ul. Krzywa, tel. 59 842 25 77), ewangelicko-augsburski kościół Świętego Krzyża (róg ulic Prostej i Słowackiego; tylko w niedzielne przedpołudnia);
Ustka – Centrum Informacji Turystycznej (ul. Marynarki Polskiej, w czasie wakacje także w punktach informacji turystycznej w porcie i na promenadzie), księgarnia Pod Sową (ul. Marynarki Polskiej);
Ustroń – księgarnie Szaron (ul. Ogrodowa) i Jack (ul. 3 Maja);
Warszawa – księgarnia Odeon (ul. Hoża), księgarnia Czytelnik (ul. Wiejska).
 
Księgarnie internetowe: Pod Sową, Warto, Szaron, Jack.
 

 
Autor: Marcin Żerański

Wydawnictwo: Pracownia na Pastwiskach

ISBN 978-83-924488-8-4
Rok wydania: 2011 r.
Format: 15,5 cm x 15,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 96
Cena detaliczna: 17 zł

 
Zobacz również: Pracownia na Pastwiskach (http://www.napastwiskach.pl//archiwum.html)
 
Już dziś zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie, w którym nagrodą będą przewodniki Pracowni na Pastwiskach „Szlak ewangelicki w Słupsku” i „Ewangelicy w Wiśle”.