english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Teologia codzienna

W tym roku innowacją w czasie Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie były poranne wykłady prowadzone w dwóch lub trzech cyklach przez wykładowców Szkoły Biblijnej Centrum Misji i Ewangelizacji. Jednym z czwartkowych wykładów był temat „Wprowadzenie do teologii”, prowadzony przez ks. Jana Kurko.

– Uważam, że lepiej możemy poznać Biblię, gdy poznamy konteksty kulturowe i historyczne, zawarte w Piśmie Świętym – mówi Dagmara, stała uczestniczka TE.
– Nasza wiara nie może byś ślepa, powinniśmy umieć wytłumaczyć się z tego, w co wierzymy. Wiara nie jest emocją, bez podstaw wiedzy teologicznej błądzimy jak dzieci we mgle – tłumaczy jedna z wolontariuszek.

– Teologia jest próbą znalezienia właściwej odpowiedzi na właściwy czas, bo każdy człowiek zadaje pytanie z innego miejsca, innej sytuacji. Teologia nie jest statyczna ani też nie jest próbą opisania tego, co ktoś powiedział, ale raczej przełożenia tych słów na codzienność współczesnych. Kościół chrześcijański rości sobie prawo do bycia prawdziwą religią, ale nie chce argumentować tego jak dziecko: „bo tak i już”, stąd od II wieku powstają teksty zwane apologią (obroną wiary chrześcijańskiej) i tworzy się pierwszy zrębek teologii – tłumaczył wykładowca.

Podczas wykładu słuchacze mogli dowiedzieć się skąd w Biblii można znaleźć kilka fragmentów sprzecznych ze sobą, czym jest objawienie ogólne i szczegółowe, jakie są różnice między teologią inkluzywną a ekskluzywną, a także spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy teologia jest nauką, oraz poznać kilka ciekawych zagadnień z zakresy biblistyki.
– Takie tematy zmuszają ludzi do myślenia, pozwalają zastanowić się, czy jego poglądy są jego własnymi czy też są zapożyczone od innych. Uważam, że są bardzo potrzebne, a ksiądz Kurko rewelacyjnie umie przekazać słuchaczom swoją wiedzę – stwierdziła po zakończonym wykładzie Dagmara.

Anna Jaroszewska

Zobacz zdjęcia z TE.