english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Uroczystości w Kluczborku

Kluczborskie obchody 90. rocznicy powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz hołd ofiarom w 10. rocznicę zamachu WTC z 11 września 2001 roku
  
W minioną niedzielę (11.09.2011) strażacy ochotnicy obchodzili 90. rocznicę powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i oddali hołd strażakom i policjantom, którzy zginęli 11 września 2001 r. w Nowym Jorku.
 
Uroczystości rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i kompanii honorowych spod kościoła ewangelickiego na kluczborski Rynek przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP w Łowkowicach. Kolumnę prowadziła grupa mażoretek.
  

 
Odegrano hymny polski i amerykański i wciągnięto na maszt flagi obu państw. Stanisław Reng, prezes zarządu miejsko-gminnego Związku OSP RP w Kluczborku, członek władz wojewódzkich związku jako współorganizator połączonych rocznic przedstawił historię ruchu strażackiego od pierwszego zjazdu, który odbył się 8 września 1921 r. w Warszawie do chwili obecnej. Mówił też o ofiarach zamachu na World Trade Center, o strażakach i policjantach, którzy stracili życie ratując innych.
 
Na uroczystość do Kluczborka zaproszono też przedstawiciela konsulatu USA w Krakowie. Jonathan Kohler wspominając wspominając ofiary zamachu, podziękował organizatorom ich upamiętnienia i nadanie rocznicy tak uroczystej oprawy. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy, a potem wyciem syren wozów strażackich. 
 
Dziewięćdziesiąta rocznica powstanie Związku OSP RP była też okazją do wyróżnienia zasłużonych strażaków. W tym gronie znaleźli się: dh Hubert Adamski z OSP w Biadaczu, który otrzymał najwyższe odznaczenie jakim jest Złoty Znak Związku OSP RP. Medalem honorowym im. Bolesław Chomicza (pierwszego prezesa Związku) wyróżniono kapelana strażaków ks. dh. Henryka Schroedera (byłego proboszcza Parafii Ewangelicko–Augsburskiej w Kluczborku). Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał ksiądz prałat Piotr Gołąbek, natomiast medal honorowy im. Johannesa Hellmanna otrzymał dh Rudolf Hyla, prezes OSP Szemrowice (powiat oleski). Jest to pierwszy medal nadany przez zarząd wojewódzki w Opolu. Szemrowiccy strażacy są tymi, którzy przypomnieli postać Hellmanna, jego zasługi dla ochotniczych straży na Śląsku i byli inicjatorami stworzenia medalu, którym wyróżniać się będzie zasłużonych druhów.
   

 
Z Rynku kolumna przemaszerowała pod kościół ewangelicki na uroczysty koncert organowy w kościele ewangelicko-augsburskim z udziałem Marcina Armańskiego (organy), Igora Cecocho (trąbka) i orkiestry dętej OSP w Łowkowicach, poświęcony ofiarom zamachu na WTC. Jednym z bardziej przejmujących momentów tego koncertu było odegranie przez Igora Cecocho „Ciszy” na trąbce.
 
Ogólnopolski kapelan strażaków ks. kpt. Adam Glajcar, ks. Franciszek Drenda i ks. Henryk Schroeder poprowadzili później modlitwy za ofiary zamachu.
 
Wśród zaproszonych gości, oprócz wicekonsula USA byli: wiceminister rolnictwa Andrzej Butra, posłowie – Andrzej Buła i Andrzej Buła, wiceprezes zarządu głównego Związku OSP RP dh Teresa Tiszbierek, przedstawiciel zarządu głównego dh Lucjan Kędzia, prezes zarządu wojewódzkiego Związku OSP dh Andrzej Borowski.
 
Pomysłodawcami połączonych uroczystości byli: Stanisław Reng i ks. Henryk Schroeder, przy organizacyjnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Kluczborku, Urzędu Miejskiego w Kluczborku i komend powiatowych Straży Pożarnej i Policji.
 
 
Modlitwa za ofiary zamachu w dniu 11 września 2001 roku odmówiona przez ks. kpt. Adama Glajcara
 
Boże i Ojcze Pana naszego Jezusa Chrystusa, stworzycielu nas i zachowawco! Z wielka pokorą stajemy przed obliczem Twoim i dziękujemy Ci za wszystko, co dla nas uczyniłeś.
 
Dziś chcemy dziękować za Twoje wierne sługi, za braci strażaków, policjantów, którzy przed 10-cioma laty w walce ze skutkami okrutnego zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku oddali swoje życie, ratując bliźniego. Dziękujemy za wszystkich ratowników, których odwołałeś z doczesności do wieczności. Oni swą wierną, pełną poświęcenia, humanitarną służbą składali świadectwo wiary, wierności Tobie i Twoim przykazaniom, przykazaniom miłości.
 
Dziękujemy, że przez ich strażacką, ratowniczą służbę zwiastowana była Ewangelia, było rozsiewane i zasiewane ziarno Twojego świętego Słowa. Spraw, abyśmy wspominając ich życie, służbę, chcieli ich naśladować w wierze i poświęceniu ku chwale Twojego świętego imienia.
 
Panie, błogosławiony jest naród, który wzywa imienia Twojego! Prosimy Cię, wysłuchaj nas, gdy dziękujemy za naszą ziemską ojczyznę, za Polskę i dobroć Twojego serca ojcowskiego.
 
Zachowaj naród nasz, Amerykanów od złego, od wszelkiego fałszu, obłudy, zabobonów, bałwochwalstwa i chęci zemsty i nienawiści, i spraw, abyśmy nieustannie mieli przed oczyma cel naszej ziemskiej pielgrzymki, niebieską ojczyznę, którą przygotowałeś dla tych, którzy Ciebie miłują i przestrzegają Twoich przykazań. Dziękujemy, że możemy żyć w pokoju z Tobą. Daj go naszym narodom, domom, Kościołom, parafiom, rządzącym w naszych krajach. Spraw, by Twój pokój wypełniał wszystkich Polaków i Amerykanów, a także zamieszkał w sercach zwaśnionych, znienawidzonych i skłóconych.
 
Ojcze światłości! Wlej w serce nasze pokój, abyśmy z radością pielgrzymowali przez ten świat, w którym tyle niepokoju, ciemności, gwałtów, mordów, wojen, nienawiści i zazdrości. Dopomóż nam przez Ducha Świętego czynić pokój, wnosić go w serca naszych bliźnich i okazywać także miłość naszym nieprzyjaciołom. Wysłuchaj nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu naszym. Amen.
 
ks. Paweł Szwedo