english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ważne pięciolecie w Mikołajkach

Czas szybko mija. Przekonali się o tej prawdzie podopieczni i pracownicy działającego przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołajkach Środowiskowego Domu Samopomocy oraz goście biorący udział w spotkaniu z okazji piątej rocznicy powstania tego ośrodka.
Parafialny ŚDS, jako jeden z ponad 50 tego typu jednostek na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego, od 2006 roku niesie pomoc osobom chorym psychicznie, upośledzonym umysłowo i starszym z terenu miasta i gminy Mikołajki. Założycielem ośrodka był ówczesny proboszcz parafii mikołajskiej, ks. Franciszek Czudek wpisując go w ramy istniejącego od 1995 roku Domu Opieki Arka. Warto wspomnieć, że tego typu Domy są ośrodkami pobytu dziennego. Działają od poniedziałku do piątku od rana do godzin popołudniowych. Podopieczni przychodzą sami, albo są dowożeni przez zewnętrznego przewoźnika specjalnie przystosowanymi samochodami. Zajęcia odbywają się w formie tzw. treningów w specjalnie do tego przygotowanych salach, gdzie uczestnicy nabywają podstawowych umiejętności potrzebnych do codziennego życia: uczą się przygotowywać podstawowe potrawy, uczą się higieny osobistej, obsługi urządzeń domowych: pralki, zmywarki itp., w pracowni multimedialnej poznają nowoczesne technologie, mają dostęp do zajęć rozwijających wyobraźnię muzyczną i plastyczną. Uczą się gospodarności i nabywają umiejętności załatwiania podstawowych spraw urzędowych. Mają dostęp do pomocy psychologicznej i wsparcia ze strony pracownika socjalnego.


Dniem, w którym odbyły się urodziny ośrodka, była środa 9 listopada. Trzeba jednak zaznaczyć, że przygotowania rozpoczęły się znacznie wcześniej. Od kilku tygodni bowiem chór podopiecznych przygotowywał program artystyczny, zaś uczestnicy zajęć pracowni plastycznej, krawieckiej i komputerowej wykonywali własnoręcznie okolicznościowe pamiątki.


W środowe przedpołudnie w Sali Alternatywnej Środowiskowego Domu Samopomocy pięknie przystrojonej na tę wyjątkową uroczystość zebrali się podopieczni, pracownicy, zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło Piotra Jakubowskiego, burmistrza miasta i gminy Mikołajki, ks Rolanda Zagóry, dyrektora diakonii mazurskiej, przedstawicieli lokalnych mediów, zaprzyjaźnionych ośrodków, członków rady parafialnej.


Przybyłych przywitał proboszcz parafii, ks. Bogusław Juroszek, dalszą część poprowadziła Edyta Juroszek, dyrektor ośrodka. Rozmyślanie wygłosił i modlitwę poprowadził ks. kapelan Franciszek Czudek.


Spotkanie było poświęcone i zadedykowane przede wszystkim tym, dla których Środowiskowy Dom Samopomocy istnieje, czyli jego podopiecznym, których liczba oscyluje wokół 60. Oni są w naszym ośrodku najważniejsi, im niesiona jest każdego dnia pomoc. W części artystycznej spotkania chór podopiecznych zaśpiewał kilka pieśni z akompaniamentem keyboardu, cymbałek i fletu. Jeden z byłych uczestników wygłosił okolicznościowy wiersz, przedstawiona została też prezentacja multimedialna ukazująca działalność ośrodka, do której żartobliwe opisy ułożyli pracownicy.


W części przeznaczonej na wystąpienia zaproszonych gości głos zabrał między innymi burmistrz Piotr Jakubowski i ks. Roland Zagóra. Obaj wysoko ocenili funkcjonowanie ośrodka i jego rolę w społeczeństwie lokalnym. Burmistrz podkreślił również otwartość magistratu na współpracę z ośrodkiem i zadeklarował gotowość wsparcia.


Potem nastąpił długo oczekiwany moment: na sali pojawił się ogromny tort z pięcioma świecami specjalnie przygotowany na tę okazję oraz kieliszki z szampanem bezalkoholowym. Po toaście i gromkim odśpiewaniu 100 lat przyszedł czas na poczęstunek oraz prezentację zdjęć z najważniejszych wydarzeń z historii ośrodka na przestrzeni 5 lat. Podczas prezentacji wystąpili też goście – zespół muzyczny działający przy parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mrągowie. Jubileuszowa uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem.


Na koniec w imieniu Parafii pozostaje mi podziękować wszystkim, dzięki którym nasz ośrodek funkcjonuje i służy pomocą potrzebującym: ks. Czudkowi wraz z małżonką za założenie Domu i prowadzenie go przez pierwsze 4 lata, władzom samorządowym za przychylność i życzliwość, byłym i obecnym pracownikom za zaangażowanie, mobilizację podczas przygotowań do jubileuszu i serce wkładane do swojej codziennej pracy. Niech dobry Bóg dodaje wszystkim sił i obdarza swoim błogosławieństwem.


ks. Bogusław Juroszek