english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wejdź, opowiem Ci o moim Bobrku

Zachęcona wchodzę na trzeci poziom bytomskiej Agory. Za chwilę odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Opowiem Ci o moim Bobrku” (27.05.2011). O Bytomiu wiem mało – górnicze miasto jakich na Śląsku jest wiele. Postanowiłam poznać je oczami jego mieszkańców, dziewięciu chłopaków: Przemka, Daniela, Władka, Artura, Janusza, Bartka i trzech Kamilów. Chłopcy uczestniczyli w warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez pedagoga ulicy Roberta Cieślara. Przez kilka miesięcy uczyli się tajników sztuki fotograficznej, odwiedzali wystawy i uczestniczyli w sesjach plenerowych. Wszystko to pod czujnym okiem Ewy Szymczyk, niezwykłej artystki, która odważyła się towarzyszyć chłopcom w ich przygodzie z aparatem.

17.30
W galerii na białych ścianach rząd wielkoformatowych zdjęć. Zaczynają pojawiać się pierwsi goście. Są już młodzi autorzy zdjęć. Wszystko wygląda bardzo elegancko.
18.00
Pani Katarzyna Skalska, menadżer Centrum Handlowego AGORA, wita wszystkich przybyłych. Przybyło sporo osób, nie zabrakło rodzin młodych artystów i  mieszkańców Bobrka, ale i znanych osobistości Bytomia: prezydenta Piotra Koja, ks. Jana Kurko (proboszcza parafii luterańskiej w Miechowicach, partnera projektu „Misja Ulica”), siostry Marty Grudke, Marcina Podżorskiego (koordynatora projektu „Misja Ulica”), pani Aleksandry Bubniak (koordynatorki Systemowego Projektu Aktywizacji- SPA), pani Doroty Zuber (dyrektora Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu), starszego kustosza pani Izabelli Kühnel z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz pana Krzysztofa Czajkowskiego, prezesa generalnego spółki Ekoprod.

Głos zabiera ks. Jan Kurko. Tłumaczy zebranym, jak doszło do zorganizowania wystawy.  Wszystko zaczęło się na początku roku 2010, gdy Centrum Misji  i Ewangelizacji, wraz z parafią, rozpoczęło realizację dużego projektu „Misja Ulica”. Wiosną 2010 roku na bytomskie ulice wyruszył pedagog ulicy Robert Cieślar. Po jakimś czasie zrodził się pomysł na warsztaty fotograficzne. Udało się pozyskać fundusze z Fundacji Wspólna Droga-United Way Polska i dziś oglądamy efekty kilkumiesięcznej pracy.Ewa Szymczyk i Robert Cieślar opowiadają jak wyglądała praca z chłopakami, jak wraz z nimi poznawali Bobrek, dzielnicę przez wiele osób omijaną. Nie ma w niej pięknych parków i okazałych willi. Są odrapane kamienice, pustostany, pozostałości po kopalni. To miejsce zamieszkania wielu ludzi, autorzy zdjęć tu się wychowali.
Przychodzi czas na podziękowania. Chłopcy dziękują Ewie za wspólne warsztaty, a pani Katarzynie Skalskiej za zorganizowanie wystawy.
Chwila dla mediów i możemy oglądać zdjęcia, które zaskakują swą szczerością. Taki Bytom znają tylko jego mieszkańcy. Nie zdradzę co przedstawiają – zapraszam na wystawę. Naprawdę warto.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wesner-Macura

Wystawę można zobaczyć:
Galeria handlowa Agora Bytom, galeria sztuki na poziomie + 3
Do 26 czerwca br.
Kościół ewangelicki w Bytomiu-Bobrku, ul. Stalowa
28-30 czerwca 2011, godz. 15.00-18.00
Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie
2-6 i 10 lipca 2011
SemFest na Słowacji
7-9 lipca 2011