english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wrzesień w Słupsku

Niedzielne nabożeństwo 11 września 2011 r. w słupskiej parafii miało szczególny charakter, bo w ramach partnerstwa naszej diecezji z ewangelikami z niemieckiej części Pomorza, gościli w Słupsku ewangelicy z Tanzanii, Republiki Południowej Afryki, USA i Niemiec. Ks. William Bowles, biskup luterańskiego kościoła RPA wygłosił kazanie oparte na historii Zacheusza, a pozostali goście czynnie uczestniczyli w nabożeństwie czytając teksty biblijne i zmawiając intencje modlitewne w swoich ojczystych językach. Podczas nabożeństwa goście uczyli pieśni „What a mighty God we serve” - "Cóż za wspaniałemu Bogu służymy", którą rozgrzali całą wspólnotę do uwielbiania Pana.
 
 
Po nabożeństwie grupa udała się na krótki spacer po mieście, podczas którego szczególne zainteresowanie gości wzbudził Jarmark Gryfitów. Po obiedzie goście odwiedzili Ustkę, a później udali się do Kluk.
 
21 września w słupskiej Herbaciarni, dawnym Spichlerzu Richtera, otwarta została wystawa o Janie Bugenhagenie – Doktorze Pomaranusie, Reformatorze Pomorza. Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Badań nad Historią Kościoła na Pomorzu, a jej ekspozycja w Słupsku mogła mieć miejsce dzięki współpracy miejscowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Muzeum Pomorza Środkowego.
 
 
Wystawa przedstawia najważniejsze fakty z życia reformatora, jak również zakres jego działalności. W uroczystym otwarciu wystawy wziął udział dr Christoph Ehricht, nadradca Konsystorza Ewangelickiego Kościoła Pomorza, którzy w krótkim wystąpieniu przedstawił sylwetkę i dorobek Bugenhagena. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego Mieczysław Jaroszewicz. Wystawa czynna będzie do 9 października. Czytaj także na: www.muzeum.slupsk.pl
 
W dniach 23-25 września na słupskiej ziemi odbywał się XIII Zjazd Przewodników Ewangelików. W zjeździe uczestniczyło ponad 20 osób z Cieszyna, Wisły, Drogomyśla, Opola, Krakowa, Warszawy, Katowic, Sopotu i Gdyni. Uczestnicy spotkania „stacjonowali” w Warcinie – gdzie zapoznali się z historią pałacu Bismarcka. W piątek, po przyjeździe cała grupa wyruszyła szlakiem ewangelickim, wytyczonym przez wydany w czerwcu przewodnik turystyczny „Szlak ewangelicki w Słupsku”, po czym wszyscy autokarem udali się nad morze do Ustki. Sobotni program przewidywał wędrówkę po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego oraz krótką wizytę w filiale słupskiej parafii w Gardnie Wielkiej.
 

 
W niedzielę goście wzięli udział w nabożeństwie podczas, którego słowa pozdrowienia w imieniu grupy przekazała pani Anna Pilch z Wisły. Głównymi inicjatorami i organizatorami spotkania byli Janusz Wiewiórka i Magdalena Mszyca, przewodnicy po Kopalni Soli w Wieliczce, a ze strony parafii jako przewodnicy zaangażowani byli: Jan Wild, Piotr Mańka i Stanisław Czupajło. Ważnym sprzymierzeńcem zjazdu była dobra pogoda, którą Pan Bóg pobłogosławił cały pobyt naszych sióstr i braci w słupskiej parafii.