english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wystawa w ramach Poczekalni Sztuki w Gorzowie Wlkp.

W podziemiach budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Obotryckiej 6 w Gorzowie Wlkp. 24 września 2011 r. odbył się wernisaż wystawy w ramach projektu Poczekalnia Sztuki. W wystawie udział wzięli młodzi artyści związani z Gorzowem Wlkp.

 
 
Urodzona w podgorzowskim Gralewie Dorota Sroka pokazała obrazy z cyklu "Fear", w którym porusza takie kwestie, jak samotność i lęk człowieka w kontekście dzikiej, przytłaczającej go przyrody.
 
Prace pochodzącej z Drezdenka Katarzyny Malinowskiej są inspirowane architekturą schronów bojowych, zjawiskiem wojny, kruchości, nędzy, obrzydzenia i fizjologią ludzkiego organizmu.
 
Gorzowianin Marek Elsner skonstruował instalację pt. "Wózki i chmury" z suszarek do ubrań oraz z części garderoby. Przekształcone suszarki tworzą wózki dziecięce - symbole beztroski, nieświadomości i niewinności. Artysta zestawia je na zasadzie kontrastu z ciemną masą ubrań dla ludzi dorosłych - metaforą dojrzałości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje osobiste, ale też polityczne, społeczne wpływające na rozwój i życie innych.
  
 
Realizacja gorzowianina Tomasza Wlaźlaka motywowana jest bajką Józefa Ignacego Kraszewskiego "Dziad i baba", która w zabawny sposób porusza problem lęku człowieka przed śmiercią. Artysta wykorzystał do tego specjalnie przygotowany obiekt oraz film animowany.
 
Budynek, w którym do 30 września można oglądać wystawę, wzniesiono w 1888 r. jako probostwo parafii mariackiej. Pełnił on funkcję plebanii luterańskiej fary do 1945 r. Potem był tam magazyn obrony cywilnej, w którym przechowywano mundury i urządzenia do pomiaru stężenia gazu w powietrzu.
 
Projekt "Poczekalnia Sztuki" realizuje stowarzyszenie Strefa Sztuki we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sztuki i Parafią Ewangelicko-Augsburską. Projekt dofinansowany z budżetu miasta Gorzowa.
 

Źródło: PAP

Stowarzyszenie Strefa Sztuki, ul. Pomorska 73, tel. 95 7 33 25 67, 66-400 Gorzów Wlkp.

FACEBOOK