english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zatrzymaj się

Druga niedziela postu nazywa się Reminiscere (‘Pamiętaj’, od słów introitu z Ps 25,6). Zanim przyszliśmy na świat i kiedy byliśmy grzesznikami, Bóg nas już umiłował. Darował winy światu, ofiarując swojego umiłowanego Syna. On stał się sługą Pana, sługą Bożym, uniżył samego siebie, aby nas zbawić. Niedziela ta wzywa chrześcijan, aby o tej prawdzie pamiętali i ją rozpamiętywali (reminiscere) – wyjaśnia kontekst liturgiczny ks. Jan Gross, jeden z autorów książki Cały rok blisko. Impulsy biblijne na każdy dzień.

Trwa Pasja i kolejna edycja akcji „7 tygodni bez”, organizowanej już od kilku lat przez Centrum Misji i Ewangelizacji. Jej uczestnicy deklarują na stronie akcji swoje postanowienia, mogą także porozmawiać na forum i skorzystać z materiałów pomocnych w codziennym studiowaniu Biblii.

– 7 tygodni doceniania tego, co mam. 7 tygodni bez narzekania. A przede wszystkim, 7 tygodni powrotu do bliskiej relacji z Bogiem, który zawsze o mnie dba, a ja nie zawsze o Nim pamiętam. Teraz to się zmieni – zadeklarowała jedna z uczestniczek.

Rezygnacja z czegoś jest sposobem na zrobienie miejsca na coś nowego, z pewnością też skłania do refleksji nad swoim życiem, relacjami z ludźmi i Bogiem. Ta refleksja, zatrzymanie się w biegu życia i spojrzenie na siebie z boku,  jest konieczna, aby „rozpamiętywanie” krzyża i ofiary Jezusa Chrystusa mogło być obecne w naszym codziennym życiu.

Gabriela Glajcar