english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zginął śp. Władysław Wiliński

Wczoraj, we wtorek 3 maja 2011 r. zginął w wypadku motocyklowym śp. Władysław Wiliński (24.10.1951 – 03.05.2011), członek Synodu Kościoła Ewangelicko Augsburskiego i członek zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ewangelickich.
 
Śp. Władysław Wiliński prowadził od 1992 r. „Zakład Metalowy Władysław Wiliński”, zajmujący się produkcją wyrobów metalowych i kowalstwem artystycznym.
    
Zmarły został uhonorowany Statuetką Mrongowiusza (nr 21) za upowszechnianie kultury, mecenat nad imprezami muzycznymi, promocje dziedzictwa regionalnego i promocję Mrągowa. Był organizatorem wystaw artystycznych oraz koncertów jazzowych.
 
Jednym z bardziej doniosłych wydarzeń kulturalnych, w które zaangażowany był osobiście, było otwarcie w Mrągowie “Galerii Wiliński". Jest to miejsce nawiązujące do tradycji rzemiosła, sztuki kowalskiej, historii Mrągowa - zaprojektowane i wykonane przez Zakład Metalowy Władysława Wilińskiego. W Galerii znalazły miejsce eksponaty odrestaurowane i kolekcjonowane przez Zmarłego. Zbiory uzupełniają wystawa “Mrągowo na starej widokówce” i organizowane w Galerii koncerty jazzowe. Galeria obok Muzeum w Mrągowie stała się w krajobrazie Mrągowa atrakcyjnym punktem turystycznym i jest chętnie odwiedzana przez młodzież szkolną, turystów krajowych i zagranicznych. Śp. Władysław Wiliński był osobą mocno związaną z mrągowską kulturą.
 
Pozostawił żonę i dwie córki z rodzinami.
 
Uroczystości żałobne rozpoczęly się nabożeństwem w kościele ewangelickim. Zmarłego pożegnał w imieniu Kościoła bp Jerzy Samiec. Kazanie wygłosił ks. Piotr Mendroch. Słowa pożegnania przesłał Prezes Synodu ks. radca Waldemar Pytel ze Świdnicy. Zmarłego pożegnali również w imieniu Diecezji Mazurskiej bp Rudolf Bażanowski, a w imieniu Stowarzyszenia Przedsiebiorców Ewangelickich ks. Cezary Królewicz z Lubania Śląskiego.
 
Na pogrzebie licznie zgromadzili się wraz z rodziną zmarłego przyjaciele, parafianie, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorzadowych oraz mieszkańcy miasta.
 
Na cmentarzu, w imieniu motocyklistów słowa pożegnania przekazał ks. Paweł Hause z parafii w Kętrzynie. Składaniu trumny do grobu towarzyszył ryk blisko stu silników motocyklowych.
  
Biuro Informacji Kościoła