english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej

Tegoroczny diecezjalny zjazd chórów Diecezji Pomorsko – Wielkopolskiej odbywał się po raz 25. w historii. Ideę corocznych spotkań Diecezja zawdzięcza ówczesnemu seniorowi - księdzu Tadeuszowi Raszykowi z Poznania oraz proboszczom i dyrygentom, którzy pragnęli organizacji takiej formy wspólnego śpiewania. Pierwszy diecezjalny zjazd chórów odbył się w 1987 r. w Toruniu.
  
 
Jubileuszowe spotkanie gościło na terenie parafii w Rypinie. Dwudniowy program rozpoczął się w sobotę (21.05.2011 r.) spotkaniem integracyjnym chórów diecezjalnych na terenie ośrodka wypoczynkowego w Rogowie. Przy smacznym jedzeniu i ognisku, w dobrej atmosferze, w otoczeniu lasu i jeziora mieliśmy okazję do bliższego poznania się, rozmów i wspomnień.
 

Niedzielę Cantate rozpoczęliśmy w rypińskim kościele nabożeństwem, w czasie którego kazanie wygłosił zwierzchnik diecezji ks. bp. Marcin Hintz. Nabożeństwo w wypełnionej niemal do ostatniego miejsca świątyni, było niezwykłym przeżyciem dla miejscowej, diasporalnej parafii (liczącej niespełna 60 osób), która w tym dniu miała także możliwość świętowania uroczystości wprowadzenia w urząd nowo wybranej Rady Parafialnej.

 
 
Po nabożeństwie odbył się koncert chórów. Rozpoczął się niespodzianką - przed wszystkimi gośćmi po raz pierwszy stanął chórek dziecięcy parafii w Rypinie, który zaspiewał pod dyrekcją Elżbiety Neumann – Majewskiej. Występ najmłodszych był formą życzeń z okazji jubileuszu, ale także wyrazem nadziei na kolejne (co najmniej) 25 lat wspólnego śpiewania.

Następnie podczas koncertu po trzy swoje pieśni zaprezentowały chóry z: Bydgoszczy, Kalisza, Koszalina, Poznania, Rypina, Sopotu i Torunia.

 
Dyrygenci chórów otrzymali pamiątkowe dyplomy od Biskupa Diecezji oraz podziękowania i upominki od burmistrza miasta Rypina.
 
 

Koncert zakończył się wykonaniem trzech pieśni połączonych chórów całej diecezji pod kierownictwem Janusza Hollera z Sopotu. Blisko 140 chórzystów zaśpiewało: „Hasło śpiewacze”, „Boże jedyny” oraz „ Chwała Bogu w niebie”.

 

 
Ostatnim akordem naszego spotkania był wspólny posiłek w ogrodzie parafialnym.
Wszystkim naszym gościom – z bliska i daleka, którzy przybyli na ten chóralny jubileusz dziękujemy z całego serca i życzymy wiele wytrwałości i radości ze wspólnego śpiewania.
 
Soli Deo Gloria!
tekst: xMW
foto: Jakub Molin