english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

50 lat Sarepty w Węgrowie

Tradycje pracy diakonijnej w węgrowskiej parafii sięgają wielu dziesiątek lat. Ostatnie pół wieku jest nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem Ewangelickiego Domu Opieki „Sarepta”. Okrągły jubileusz 50-lecia jego powstania węgrowska społeczność wraz zzaproszonymi gośćmi miała okazję świętować w dniach 12 i 13 maja 2012 roku. W poszczególnych punktach programu uczestniczyli nie tylko parafianie, ale również rodziny podopiecznych „Sarepty”, księża niegdyś związani z domem oraz przedstawiciele władz samorządowych.
 

 
Obchody rozpoczęły się sobotnim koncertem chóru parafii w Dzięgielowie, poprzedzonym chwilami wspomnień na temat „Sarepty”. Mogliśmy wysłuchać refleksji aktualnego proboszcza i kierownika Domu Opieki ks. Bogdana Wawrzeczko, pełniącego tę funkcję bezpośrednio przed nim ks. Marcina Markuzela, a także ks. Włodzimierza Nasta, dawnego administratora węgrowskiej parafii. Całości dopełniły wspomnienia siostry diakonisy Anieli Kawulok, służącej w „Sarepcie” od blisko czterdziestu lat. Ten czas był także okazją, aby podziękować tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byli związani zwęgrowską placówką, poświęcając jej niejednokrotnie wiele lat swojego życia. „Sarepta” była bowiem i nadal jest miejscem, w którym z ogromnym zaangażowaniem pracowały siostry diakonise z dzięgielowskiego Diakonatu „Eben-Ezer” koło Cieszyna. Cieszyliśmy się z obecności licznego ich grona na całości obchodów. Zanim usłyszeliśmy dźwięki pierwszej z pieśni wykonywanej przez chór, głos zabrały jeszcze wicestarosta węgrowski, wiceburmistrz Węgrowa oraz przedstawicielki Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Potem mogliśmy już tylko wsłuchiwać się w pieśni wykonywane przez chór. W trakcie koncertu refleksją nad Słowem Bożym podzielił się ks. Marek Londzin z Dzięgielowa, proboszcz tamtejszej parafii i duszpasterz Diakonatu.
 

  
Na niedzielę zaplanowano uroczyste nabożeństwo, podczas którego okolicznościowe kazanie oparte na historii proroka Eliasza, przebywającego w domu ubogiej wdowy z Sarepty (1 Krl 17,8-16) wygłosił ks.Włodzimierz Nast. Uczestnicy ponownie mogli wsłuchać się w pieśni wykonywane przez dzięgielowski chór oraz przystąpić do Stołu Pańskiego. Głos zabrali także goście z Niemiec – były przewodniczący niemieckiej Diakonii, ks. Klaus-Dieter Kotnik oraz Dieter Feser z Nikolauspflege, organizacji pracującej z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. W spędzeniu miłego czasu i odbywającym się w parafialnym ogrodzie przyjęciu przygotowanym przez miejscowych parafian nie przeszkodziła nawet nienajlepsza tego dnia pogoda. Mogliśmy dziękować Bogu za pojawiające się na naszym niebie promienie słońca oraz niezbyt obfite opady deszczu. Co więcej, pomimo chłodu odczuwało się gorącą atmosferę uroczystości i życzliwość przybyłych, których myśli zwrócone były zarówno w stronę historii, jak i kolejnych dni węgrowskiego Domu Opieki. Rozmowy na temat „Sarepty” i sareptańskiej rzeczywistości toczyły się jeszcze długo,a każdy z przybyłych gości mógł uzupełnić te tematy własnymi przemyśleniami i wspomnieniami. Rozchodziliśmy się z wdzięcznością za jubileusz, którego mogliśmy być świadkami, pożegnani śpiewem naszych gości – chórzystów z Dzięgielowa.
 
Iwona Baraniec