english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Cieszyn chce uratować organy

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie serdecznie zaprasza wszystkich melomanów na cykl koncertów muzyki organowej, chóralnej i kameralnej w ramach akcji „Ratujmy organy Kościoła Jezusowego”, w czasie których zbierane będą środki na rzecz kapitalnego remontu zabytkowego instrumentu z 1923 r.

 

Każdorazowo usłyszymy organy z towarzyszeniem innych instrumentów, solistów lub chóru. Swój udział w akcji zadeklarowało już wielu wybitnych muzyków z całej Polski.

 

Koncert inauguracyjny odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 17:00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Wystąpią prof. Elżbieta Karolak (Poznań) – organy oraz Magdalena Hudzieczek-Cieślar (Pabianice) - sopran. W programie J.S. Bach, E. Gigout, F. Mendelssohn-Bartholdy, L.V. Beethoven, F. Nowowiejski, S. Rachmaninow i inni.

 

 

Patronat honorowy nad koncertami objęli:

 

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Jerzy Samiec

Burmistrz Miasta Cieszyna Mieczysław Szczurek

Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk

 

Do kupienia jest już „płyta-cegiełka”. Więcej informacji TUTAJ.

 

O wykonawcach:

 

Elżbieta Karolak

W 1978r. ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu (klasa organów prof. Romualda Sroczyńskiego) oraz na Uniwersytecie Poznańskim w 1974r. (chemia).

Uczestniczyła w kursach pod kierunkiem prof. M. Slechty w Pradze i M.-C. Alain (St. Donat). Od 1992r. jest profesorem Akademii w Poznaniu, uczy też w szkołach muzycznych w Poznaniu. Szczególnie chętnie wykonuje muzykę dawną na instrumentach z epoki oraz muzykę francuską epoki romantyzmu i współczesną.

Bierze udział w międzynarodowym programie wymiany pedagogicznej profesorów wyższych uczelni Erasmus/Socrates (listopad 2006 – Hochschule fuer Musik – Luebeck)

Występowała na większości festiwali organowych w Polsce oraz w innych krajach Europy (Dania, Szwecja, Niemcy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Łotwa, Rosja, Litwa) i w Stanach Zjednoczonych. Koncertuje także z córką Magdaleną (obój współczesny i barokowy) i synem Kamilem (skrzypce).

Współpracuje z orkiestrą i chórem Państwowej Filharmonii w Poznaniu, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia i Telewizji "Amadeus".

Jest współorganizatorką Międzynarodowych Konkursów Organowych im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (była jurorem na III Konkursie) oraz pomysłodawcą Koncertów Farnych organizowanych na rzecz renowacji zabytkowych organów F. Ladegasta w poznańskiej farze.

Jest też autorką publikacji na temat zabytkowych organów na Pomorzu i w Wielkopolsce, prowadzi audycje radiowe o muzyce organowej.

Dokonała nagrań płytowych na zabytkowych organach w Wielkopolsce ("Ave Maria" na organach Buchholza w Rogoźnie z Marią Pawlaczyk – sopran , "Muzyka organowa kompozytorów poznańskich", "Organy Gryszkiewicza w kościele św. Małgorzaty w Poznaniu", "Utwory patriotyczne F. Nowowiejskiego", "Muzyka na Boże Narodzenie F. Nowowiejskiego", „Ocalić od zapomnienia” - utwory kompozytorów polskich, włoskich i niemieckich XVI-XVIII w., nagranie na instrumencie f-my J. Drozdowicz z Katarzyną Hołysz-mezzosopran i Magdaleną Karolak-obój).

E. Karolak jest kierownikiem muzycznym Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej oraz organizatorem Staromiejskich Koncertów Organowych i Kameralnych w Poznaniu.

Jako członek zarządu pracuje w Towarzystwie Przyjaciół Poznańskiej Fary i Towarzystwie im. F. Nowowiejskiego. Pełni też funkcje organistki w poznańskiej kolegiacie farnej.

Jej wychowankowie i studenci są laureatami nagród na konkursach krajowych i zagranicznych. Interesuje się literaturą, zwłaszcza poezją (także czynnie).

W 2011 r. uzyskała tytuł profesora sztuk muzycznych.

 

 

Magdalena Hudzieczek-Cieślar

W 1999 roku ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie studiowała w klasie śpiewu solowego prof. St. Marciniak-Gowarzewskiej i adiunkt A. Kobierskiej. Działalność koncertową rozpoczęta w czasie studiów śpiewając między innymi z Orkiestrą Kameralną „Europaische Simfonietta" z Niemiec oraz harfistką Opery Praskiej. W 1996 roku brała udział w międzynarodowym „Vocal Youth Camp of Music" w Austrii. W 1998 roku w związku z działalnością artystyczną, Rada Miasta wyróżniła ją „Honorowym Dyplomem Uznania za Zasługi dla Miasta Ustronia".

W 2000 roku była uczestniczką mistrzowskiego kursu wokalnego w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie, prowadzonym przez Helmuta Rillinga i Klesie Kelly. W 2003 roku przyznano jej tytuł „Nieprzeciętny Pabianiczanin 2002 Roku" w kategorii „Twórca Kultury". Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i Holandii. Rejestrowała występy dla potrzeb Polskiego Radia i TVP. Dokonała nagrań towarzysząc chórom - wykonując partie solowe.

Z jej inicjatywy i pod jej kierownictwem odbywają się koncerty miejskie w Kościele Św. Piotra i Św. Pawła w Pabianicach.

Jest dyrygentem chóru Parafii Św. Piotra i Św. Pawła w Pabianicach. Prowadzi zajęcia muzykoterapeutyczne wśród osób niepełnosprawnych. Jest asystentem w Instytucie Pedagogicznym w Akademii Świętokrzyskiej, w Piotrkowie Trybunalskim.