english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Człowiek Roku 2011 w Bytomiu

Robert Cieślar, pedagog ulicy w bytomskiej dzielnicy Bobrek, pracownik Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła, został wybrany Człowiekim Roku 2011 w Bytomiu. W popularnym plebiscycie organizowanym przez Dziennik Zachodni i portal naszemiasto.pl uzyskał największą ilość głosów internautów.
 
Robet Cieślar ma 33 lata i pochodzi z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim. Jest pracownikiem Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w dziale Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, jako pedagog ulicy. Przez cztery lata mieszkał z żoną Moniką w Łowiczu, gdzie realizował przy współpracy z Fundacją Wspólna Droga projekty streetworkerskie. Od marca 2010 roku pracuje w bytomskiej dzielnicy Bobrek.
 
"(...) Robert Cieślar, nazywany przez chłopaków z Bobrka "Pan Uno" (od jednej z gier) i jego żona Monika są specjalistami z zakresu pedagogiki ulicy. Co to oznacza w praktyce? Ni mniej, ni więcej, tylko pracę z dziećmi, których światem jest przede wszystkim podwórko i ulica.
 
Na początku chodziłem po całym Bobrku, okolicach torowisk, pustostanach. Obserwowałem dzieciaki, patrzyłem, gdzie toczy się ich życie. Po pewnym czasie niektórych zacząłem rozpoznawać - opowiada Robert. Podchodził, przedstawiał się i proponował wspólne spędzenie czasu. Może ciekawsze niż hałda i węgiel (...)".

Więcej: Nasze miasto
 
Projekt "Misja ulica" realizowany jest przy współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu-Miechowicach, gdzie na terenie dzielnicy Bobrek i Miechowice prowadzone są działania pedagogiczne zaadresowane do dzieci i młodzieży spędzającej swój wolny czas na ulicach i podwórkach. Projekt jest finansowany z różnych źródeł, m.in. ze Światowej Federacji Luterańskiej, 1% wpłacanego na Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła ewangelickiego oraz z przekazywanych darów na ten cel. Czas trwania projektu to trzy lata.
 
Szczegóły projektu http://streetworker.blogspot.com/
 
BIK