english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz 60-lecia ordynacji ks. Alfreda Figaszewskiego

W niedzielę, 15 stycznia 2012 r. w gliwickim kościele Zbawiciela odbyło się dziękczynne nabożeństwo z okazji jubileuszu 60-lecia ordynacji ks. Alfreda Figaszewskiego. Ponad dwudziestu duchownych Kościoła luterańskiego wzięło udzial w tej podniosłej uroczystości, co pokazuje, że Jubilat jest znany i ciągle aktywny w środowisku kościelnym.
 
ks. Alfred Figaszewski
  
Zgromadzonych w kościele przywitał aktualny gospodarz parafii - ks. Andrzej Wójcik. Liturgię wstępną poprowadzili: ks.Henryk Reske, ks. Marcin Brzóska i ks. Bogusław Cichy. Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec - Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Odniósł się w nim m.in. do historii parafii w Gliwicach, której także przez 20 lat jako proboszcz był częścią (posłuchaj kazania). Liturgię komunijną poprowadzili bp Jerzy Samiec i bp Tadeusz Szurman - zwierzchnik Diecezji Katowickiej.
 

  
Nie zabrakło błogosławieństwa Jubilata, którego udzielili ks. Alfredowi bp Tadeusz Szurman, bp senior Jan Szarek i bp senior Rudolf Pastucha. Uroczystość wzbogacił swoim śpiewem gliwicki chór parafialny Animato pod dyrekcją Zorianny Partyki, który wykonał dwie pieśni - Na potężnych skrzydłach wiary (S.A. Bacuk, tł. z ukr. A. Bajko) i Benediction (C. Barrows, arr. John Innes). Życzenia przekazali jubilatowi przedstawiciele rad parafialnych z Gliwic i Pyskowic.
 
Wzruszającym momentem było podziękowanie Jubilata oraz błogosławieństwo końcowe, którego udzielił on sam w otoczeniu swoich następców - bpa Jerzego Samca (20 lat probostwa w Gliwicach) i ks. Andrzeja Wójcika (obecnego proboszcza).
 
 
Po nabożeństwie wszyscy spotkali się na uroczystym bankiecie w auli Szkół Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego. Podczas bankietu zostały przekazane życzenia, które napłynęły z całej Polski. Była też możliwość złożenia życzeń, a także czas na zwiedzanie I etapu budowy - budynku Szkoły Podstawowej ETE.
 
***
 
Księże Alfredzie,
Pani Pastorowo Heleno,
dziękujemy za 60 lat służby w Kościele,
za 40 lat służby w parafiach Pyskowice i Gliwice!
Życzymy Bożego błogosławieństwa!
 
***
 
Więcej: Parafia w Gliwicach
zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki
 
***
 

Ks. Alfred Figaszewski urodził się 8 listopada 1924 roku w Warszawie w rodzinie pastorskiej. Jego matką była Maria z Chałasińskich, a ojcem ks. Alfred Hugon Figaszewski, prefekt gimnazjalny w Katowicach, a później kapelan wojskowy w Brześciu nad Bugiem.

 
Naukę rozpoczął w 1931 roku w Katowicach w szkole ewangelickiej. Od 1939 roku uczy się w Warszawie w Ewangelickim Gimnazjum im. M. Reja. W latach 1940-1944 naukę zdobywał na tajnych kompletach nauczania, gdzie w roku 1944 uzyskał świadectwo dojrzałości.
W czasie wojny w latach 1939 -1945 jako młody chłopiec walczył o przetrwanie ciężkiego okresu okupacji hitlerowskiej, zamieszkując wraz z matką i siostrą u dziadków w podwarszawskiej miejscowości Radość. Ojciec zmarł w 1939 roku.
 
W roku 1944 powołany został do Wojska Polskiego i skierowany do szkoły podoficerskiej we Włodawie. Następnie uczestniczył w kampanii wojennej w stopniu plutonowego w 1 Dywizji Wojska Polskiego, w 6 Pułku Artylerii Lekkiej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych w walkach o Łabę.
 

W roku 1945 podjął studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1951 roku. Ordynowany na duchownego luterańskiego dnia 20 stycznia 1952 roku w Warszawie w kościele reformowanym na Lesznie, początkowo pracował w Kętrzynie na Mazurach. Od 1 lipca 1952 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej służył w Gliwicach, której pozostał wierny po dzień dzisiejszy. Po czterdziestu latach czynnej służby w roku 1992 przeszedł na emeryturę.